2. Abdulhamid Han’ı Tanıyalım
0 (0)

Abdulhamid uzun boylu, esmer tenli, ela gözlü, hafif kıvırcık sakallı biriydi. Zeka ve hafızasının güçlü olduğu, açık bir tarzda konuştuğu, kendisine anlatılanları uzun müddet sabırla dinleyen bir adamdı. Abdulhamid, oldukça dindar bir insandı. Günde en az 15-16 saat çalıştığı söylenmektedir. Çalışma saatleri dışında hobi olarak marangozluk ile uğraşmıştır. Gençliğinde binicilik, yüzme, atıcılık, güreş gibi sporlar yapmıştır. Tiyatro ve operaya ilgi duyardı. Yıldız sarayında yaptırdığı tiyatroda çeşitli oyun ve operaları hususi olarak getirtir ve ailesiyle birlikte seyrederdi.

Abdulhamid, marbaa ve yayın işlerine çok meraklıydı. Modern matbaa makinelerini Türkiye’ye getirtip kaliteli divan eserleri batırdı.  Mesela Cem Sultan Divanı’nı bastırıp bazı nüshalarını Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığına, Almanya’ya ve Amerika’ya gönderen Abdulhamid, dedektif romanlarına ve seyehatnamelere çok meraklıydı. Abdulhamid’in iki ile beş bin adet arasında olduğu rivayet  edilen bir polisiye roman koleksiyonu vardır. Sherlock Holmes’un bütün maceralarını eksiksiz olarak Osmalıcaya tercüme ettirmiştir. Abdülhamit, Yıldız Sarayı’nda çok büyük bir kütüphane kurdurmuştur. Bu kütüphane dört bölümden oluşmaktadır. Bunlar arasında yabancı dillerde Türkiye ile ilgili yazılmış eserler vardır. Bu eserlerin arasında el yazması pek çok kitap olup özel olarak tercüme ettirilerek telif hakkı ödenmiştir. Roman ve hikayeler bakımından 6.000 kadar kitap özel olarak saray için tercüme edilmiştir. Bu romanlar haremde de okunur ve elden ele gezer, sonra kütüphaneye teslim edilirdi. Kütüphanenin bir de Arapça ve Farsça eserleri ihtiva eden kısmı vardı.

Hamidiye Katliamları sebebiyle 2. Abdulhamid’in ‘Kızıl Sultan’ olarak tanımladığı Le Rire dergisinin kapağı.

  1. Abdulhamid’i ‘Ermeni Kasabı’ olarak niteleyen bir Fransız karikatürü.Özelikle Ermeni isyanlarının bastırırken kullandığı yöntemler sebebiyle Batılı tarihçiler ve muhalifleri tarafından ‘kızıl sultan’ diye anılmıştır. Diğer yandan taraftarları ona ‘ulu hakan’ gibi yüceltici lakaplarla anar.

    Önceleri İttihat ve Terakki Fırkası içinde Abdulhamid’e karşı olan filozof Rıza Tevfik ve Süleyman Nazif, sonradan duymuş  oldukları pişmanlıklarını şiirleri ile dile getirmişlerdir. Kızıl Sultan iddiası, Albert Vandal adlı bir Fransız tarafından ortaya atılmıştır. Atılış sebebi, Abdulhamid’in Ermeni isyanlarını bastırtmış olmasıdır. Başta İngilizler ve Fransızlar olmak üzere Ruslar tarafından Avrupa kamuoyuna Abdulhamid’in kan dökücü, zalim bir padişah olduğu yazıldı ve karikatürler çizildi.

    Prof. Dr. Emre Kongar Abdulhamid döneminde yakılan kitapları listelediği yazısında ‘bu sansürün arkasında’ ideolojik bir toplum mühendisliği’ amacıyla, din, siyaset, tarih ve edebiyat kitaplarını da kapsayan biçimde yapılan ‘düşünce yasaklamaları’ ve ‘toplumsal manipülasyon vardır’ ifadelerini kullanmaktadır.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]