2020 Yılında Ne Olmadı Ki?
5 (1)

Başlık çok yerinde oldu bence. Çünkü gerçekten durum bu. Geride bıraktığımız 2020 yılına dönüp bakınca aman Allah’ım ne yaşamadığımızı yazsak bence daha kısa olur diye düşünüyorum. Hala etkisinden kurtulamadığımız, bizi evlerimize kapatan, arkadaşlarımızdan mahrum bırakan Koronavirüsle aslında 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde tanıştık. SARS-COV-2 olarak adlandırıldı önce sonra Koronavirüs dedik bu illete. Türkiye bu virüsle en geç tanışan ülkelerden biri oldu. Okullarda hala virüsün ülkemize girmeyişini coşkuyla anlatırken bir gün Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın Türkiye’de ilk vakanın tespit edildiğini söylemesiyle 3 hafta eğitime verilen ara neredeyse 1 yıl olacak Okullarımıza uzaktan devam ediyoruz, dışarı çıkamıyoruz, çıksak bile maskeyle çıkıyoruz. Annemize babamıza sarılamaz olduk. Zaten internetin bağımlısıydık şimdi hepten kopamaz olduk. İyi yanları olmadı mı oldu mesela dünya daha temiz bir yer haline geldi. Sokaklar insanlar evlerine tıkılınca daha temiz bir yere dönüştü. Ama bir sürü kayıp verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Bu zor günlerde aklımıza en çok sanırım sağlık çalışanlarımızın güçlü, fedakâr ve ellerinden geleni yaptıkları görüntüleri kazıdık beynimize.  Bit artık Korona bizi rahat bırak, düş yakamızdan.

Bir diğer çok çok önemli sorun tüm dünyayı etkisi altına alan iklim değişiklikleri oldu sanırım. Düşünün dünyanın en soğuk yeri olan Sibirya’daki Yakutsk bölgesinde termometrelerin 38 dereceye çıktı. Birleşmiş Milletler, şu ana kadar ölçülen en sıcak yıl olduğunu söyledi. Biliyorsunuz ki Antarktika Kıtası’nın %98’i buzullarla kaplı. İşin kötüsü a68a adı verilen dev buzulun her geçen gün erimeye devam etmesi. Yüzeyi 6 bin kilometrekare olan a68a 2020 yılında eriyerek 4 bin 800 kilometreye düştüğü bildirildi.

Ahh şu orman yangınları yok mu? O ormanlarla birlikte bizlerin de yüreği yandı. 2020 yılında yaklaşık 100 bin yakın çıkan Amazon ormanlarında yangınların sayısı son 12 yılın zirvesine ulaştı. Eylül ayında başlayıp Mart ayına kadar süren Avustralya’da 33 kişi hayatını kaybettiL  3 binden fazla ev, 1,25 milyar hayvan telef olduL off o hayvanların fotoğraflarını hatırlıyorsunuz değil mi? İçimiz yandı, mahvolduk gördükçe. Düşünün nüfusun dörtte üçü yangınlar sebebiyle zarar görmüş.

Bitmeyen bir sorun daha Suriyeli mülteciler sorunu. 2020 yılında da Yunanistan’ın sınır kapılarını kapatmasıyla bir insanlık dramı yaşadık. Suriyeli mülteciler Türkiye ve Yunanistan sınır kapısında sıkıştı kaldı. Yansıyan görüntüler içimizi burktu. O insanlık dramı, çocukların o halleri bizleri oldukça üzdü.

Dünyanın gündemine oturan bir ölüm var. Özellikle spor hayatının büyük kaybı olan 26 Ocak tarihinde 41 yaşındaki Kobe Bryant ve 13 Yaşındaki kızı bir helikopter kazasından yaşamlarını yitirdi. Los Angeles Lakers ile 5 NBA şampiyonluğu kazanmıştı. 18 kez All-star seçilen, 2008’de normal sezonun, 2009’da ve 2010’da final serisinin en değerli oyuncusu ödülü aldı. ABD milli takımı formasıyla 2008-2012 Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı.

 

İnsanlık tarihi boyunca herhalde hiç aşamadığımız ve bence aşamayacağımız bir konu var. “IRKÇILIK” 25 Mayıs’ta ABD’de 46 yaşındaki George Floyd dolandırıcılık şüphesiyle sokak ortasında bir “polis” (polis diyorum ama neyse) tarafından yere yatırılıp ensesine diziyle bastırmıştı. George Floyd’un “nefes alamıyorum” sözlerini duymazdan gelerek ensesine bastırmaya devam etti ve kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. “Nefes alamıyorum” sözleri bu yıla damgasını vurdu. Yoldan geçenler bu vahşice görüntüleri kaydederek sosyal medyada paylaştı. Görüntülerin yayılmasından sonra ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmaları alevlendi. Beraberinde ses getirecek protestolar tarihe geçti.

Türkiye’de ve dünyada önemli bir diğer olay da Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılması oldu. Şüphesiz tüm dünyanın gözü Ayasofya’nın tekrar ibadete açıldığı güne döndü. 24 Temmuz’da Ayasofya’da ilk namaz kılındı. Vatandaşlar ilk namazı kılmak için seccadesini alan Ayasofya’ya koştu.

Ehh biraz da magazin 🙂 bildiğiniz üzere İngiliz Kraliyet ailesinin Prensi Harry ve eşi Meghan Markle, İngiliz Kraliyet ailesinden ayrıldıklarını bildirdiler ve evden çıktılar. Sıkı kurallara dayanamayıp özgürce yaşamak istediklerini dile getirdiler. Bence bu büyük bir olay. Acaba kraliyetin otoritesi sarsılıyor mu,  kan mı kaybediyor? Sorularını aklımıza getirmiyor değil.

Yine tüm dünyanın gözü kulağının çevrildiği bir olay olan Azerbaycan ve Ermenistan savaşı idi. 27 Eylül’de Ermenistan ordusu tarafından daha önce 1988-1994 yılları arasında saldırılar sonrası başlayan savaş, 10 Kasım’da Ermenistan’ın yenilgisini kabul etmesiyle sona erdi. Türk ordusunun da yardım ettiği Azerbaycan, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köy Ermenistan’ın saldırısından kurtarıldı. Aklımızda en çok kalan ne oldu dersiniz bana göre İlham Aliyev’in Nikol Paşinyan’a “ne oldu Paşinyan” diyerek gülümsemesi kaldı 🙂

Türkiye’de de hiç gündem durulmadı. Ardı ardına gelen doğal afetler adeta bizleri kilitledi. Önce Elazığ sonra İzmir içimizi yaktı. Birçok vatandaşımız öldü. Ama o yıkılan binaların altından, acıların içinden öyle güzel umutlar çıktı, yüzümüze güldü ki. Yüsra, Elif, Ayda bizlere umut oldular.

Bir diğer büyük olay ABD seçimleri tabii. Demokrat aday Joe Biden, Cumhuriyetçi ve mevcut başkan olan Donald Trump’ı yenerek 46. Başkan seçildi. Joe Biden, şu ana kadar ABD tarihinde en yüksek oyla seçilen başkan oldu. Trump 2024’te tekrar aday olacağını bildirdi.

Değinmeden yazımı bitiremeyeceğim bir şey daha var aslında sürekli olan ve sonu gelmeyen zincirleme olaylar. Ne mi? Kadın cinayetleri. Hiç şüphesiz 2020 yılında artarak devam etti kadın cinayetleri. 2021’e girdik hala haberlerde okumaya, izlemeye devam ediyoruz.

Evet 2020 yılı bizler için felaketlerin ardı arkasının kesilmediği bir yıl oldu. Kimi olayları hiç unutamayacağız belki kimisini hatırlamayacağız. Umarım ki 2021 yılı tüm insanlık için güzel olaylarla unutulmaz bir yıl olur. Çünkü 2020 yılını felaket yılı olarak hep hatırlayacağımız kesin. Ama bu yıl da birçok şeyi de öğrendik bence. Mesela birbirimizin kıymetini daha iyi anladığımızı, sabahları işe okula giderken erken kalktığımız için isyan edişlerimizi artık bir köşeye koyduğumuzu öğrendik. Ve daha bir sürü şey. 2021 bize güzel gel 🙂

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]