AKILLI TELEFONLAR
0 (0)

Günümüzün en popüler iletişim cihazı olan telefonların gelişimine ayak uydurmak artık çok zor her sene yeni teknolojiler ve geliştirmelerle karşımıza çıkan telefonların bu kadar popüler hale gelmesinin sebebi şuan yazılım destekli uygulamalar olsa da geçmişte bu böyle değildi. İnsanlığın başlangıcından beri sosyalleşmenin en önemli faktörlerinden olan iletişim biraz değişti artık cebimizde taşıyabildiğimiz küçük telefonlara koskocaman hayatlar sığdırmayı başardık ama bence telefonları anlamamız için önce iletişimi anlamamız lazım.

İletişim: İletişim en kısa tanımıyla kişiler arasında duygu, düşünce, bilgi ve haber alışverişidir yazımın başında belirttiğim gibi sosyalleşmenin ve anlaşmanın en önemli faktörüdür. İnsanlığın başlangıcından beri insanlar iletişim için farklı yollar denemiştir. En başında bunlar fiziksel ifadeler ve sözcüklerle olsa da zamanla daha uzaktaki ve daha büyük kitlelerle iletişim kurmak için insanlar dergi, gazete gibi iletişim araçlarını meydana getirmiştir. Bu iletişim araçları günümüzde de varlığını sürdürmektedir ama tabiki de popüleritesini telefonlara karşı yitirmişti.

Telefonların tarihi: Konuşmaları açıkça aktaran ilk telefon aleti, Alexander Graham Bell ve Charles Sumner Tainter tarafından geliştiren radyofon isimli aygıttır. İki bilim insanı, bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirmişler. Ancak günümüzde kullandığımız telefonlar ilk önce kablolarından arındılar ve küçülüp cebimize girdiler ondan sonra yazılım desteğine kavuşup mobil uygulamalarla donatıldılar. Çağımızın en önemli buluşlarından olan telefonlar iletişimi kökünden değiştirdiler artık hiçbir kabloya ihtiyaç duymadan dünyanın öbür ucundaki insanlarla sözlü, yazılı olarak iletişime geçebiliyoruz video araması ile birbirimizi görüyor ve ifademizi tamamlamak için mimiklerimizden yararlanabiliyoruz bunun yanı sıra emojilerle duygularımızı ifade edebiliyoruz. Her gün gelişen ve değişen teknolojinin yıllar sonrasında iletişimimizi hangi safhaya taşıyacağını düşünmek çok zor olabilir ama değişeceğinden hiç şüphem yok.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]