Alanya’da Virüsün Etkisi Turizme Büyük Zarar Vermektedir
0 (0)

Antalya’nın Alanya ilçesi diğer ülkelerde turizmin kalbi olarak anılmaktadır. Alanya’da yaşayan insanlar dört gözle yaz sezonunu beklemekte ve turizme hazırlık yapmaktadır. İnsanların tek korkusu ise sezonun boşa geçmemesi en iyi şekilde değerlendirme çabası ve gayreti içindedirler.

Antalya’nın Alanya ilçesinde Grand Okan isimli otel de recepsiyonist olarak çalışan Mevlüt ZAVLAK ile birlikte turizmin her sezon nasıl geçtiği ve bu sezona ne gibi bir beklentiyle hazırlık yaptıkları hakkında röportaj yaptık. Kendisine bizimle röportaj yaptığı için buradan teşekkür ediyoruz. Alanya turizmin vazgeçilmez oteller arasında olan Grand Okan Otel de röportajımıza başlıyoruz.

TAYFUN ZAVLAK: Alanya’da bulunan oteller sezona nasıl bir hazırlık yaptı. Ve bu koronavirüs meydana gelmeden önce sizin içinde bulunduğunuz otel ve diğer otellerin beklentileri neydi? Alanya’da içinde bulunduğunuz bu köklü otel virüs olayının olmasıyla birlikte nasıl bir yol izleyecektir?

RESEPSİYONİST MEVLÜT ZAVLAK: Evet öncelikle içinde bulunduğumuz salgın hastalığıyla yakından mücadele eden sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ve tüm Türkiye’yi bu salgın hastalığa karşı verilen kurallara düzgün bir şekilde uyarak en kısa zamanda atlatılmasını temenni ediyorum. Evet turizm konusuna gelecek olursak koronavirüs salgın hastalığının bu yaz döneminde en çok etkilendiği sektör Alanya ilçesinin içinde bulunduğu turizm sektörüdür. Çünkü oteller geçen sezonu hesaba katarak bu sezona daha iyi bir ortam oluşturmak için birçok otel ve benim içinde bulunduğum Grand Okan Otel bu sezona tadilat yaparak hazırlandı. Virüsün etkisi büyüyerek her yere sıçradı. Bu da otelleri tadilata sokan otel sahiplerini düşündürdü. Virüsün etkisiyle az sayıda yabancı müşteri geldiği için otel sahiplerini bu durumsa sıkıntıya sokmaktadır. Çalıştığım otel virüse karşı gerekli tüm belgeleri alarak kapılarını müşteriye açtı. Diğer senelere göre oda fiyatları da çok yükseldi. Bu da yarı yarıya müşteri aldığı için fiyat yükselmesine sebep oldu.

TAYFUN ZAVLAK: Mevcut çalışan sayısı diğer sezon çalışan sayısına göre nasıl bir farklılık göstermektedir?

RESEPSİYONİST MEVLÜT ZAVLAK: Normal şartlarda olsaydık recepsiyon da dört kişi çalışıyor olacaktık. Şuan ise iki kişi dönüşümlü olarak çalışıyoruz. Kat çalışanı ise on beş kişi olarak çalışmakta. Şuan ise üç kişi çalışıyor. Servis çalışanı ise normalde on beş kişi çalışmakta. Şuan ise iki kişi dönüşümlü olarak bakmaktadır. Diğer çalışanlar ise yıllık izne çıkmışlardır.

TAYFUN ZAVLAK: Yerli turist tarafından oteliniz ilgi görüyor mü? Ve bu ilgi diğer sezona göre durumu nasıl?

RESEPSİYONİST MEVLÜT ZAVLAK: Yerli turist normalleşme süreci kapsamında daha çok gelmiştir. Bunun sebebi ise giriş çıkışların açılmasıdır. Alanya yı tercih eden birçok yerli halk vardır. Diğer sezona göre daha çok yerli insan gelmeye başladı. Çünkü her sektör durduğu için insanlar kendini tatil yerine attı. İnsanlar bunaldığı günleri ailesiyle birlikte tatil yaparak atmak istedi. Bizim otelimizde de normalleşme kapsamında birçok yerli turist ağırladı. Diğer sezona göre iki kat fazla yerli halk ağırladı.

TAYFUN ZAVLAK: Siz bu sektör de ne zamandır çalışıyorsunuz? Ve recepsiyonist olarak kaç dile hakimsiniz müsterilerle ilişkiniz nasıldır?

RESEPSİYONİST MEVLÜT ZAVLAK: On üç yaşından beri bu sektörde çalışıyorum. Küçük yaşta köyden kente çalışmak için geldim. Ve bu zamana kadar aynı sektörde işime devam ediyorum. Dil konusuna gelecek olursak ise Almanca ve İngilizce çok iyi az da olsa Rusça biliyorum. Bir resepsiyonist olarak müşterilerinin ne dediğini çok iyi anlaman gerekir. Küçük yaşta başladığım için müşterilerinin bir şey demeden ne diyeceğini artık kavrıyorum. bu da işin püf noktalarına öğrenmekle geçer. Küçük yaşta kazandığın tecrübe seni daha ileriye götürmektedir.

RESEPSİYONİST MEVLÜT ZAVLAK KİMDİR?

1975 Antalya Alanya ilçesi Öteköy köyünde doğmuştur. Kendisi ilkokul mezunudur. Daha sonra kendini küçük yaşta çalışma hayatına atmıştır. Köyden kente gelerek çalışmaya başlamıştır. İlk başta kuyumcu dükkanında çalışmaya başlamıştır. Daha sonra otel de resepsiyonist olarak çalışma hayatına devam etmiştir. On dokuz yaşında evlenmiştir. İki oğlan bir kız babasıdır. Şuan hala turizm sektöründe hayatını geçirmek için mücadele etmektedir.

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]