ALTIN BİLEZİK
5 (2)

Röpörtör: Merhaba isminizi öğrenebilir miyim?
Röportaj yapılan kişi: Merhaba, ben Buğra Gümüşsoy.
Röpörtör: Kaç yaşındasınız ve ne işle ilgileniyorsunuz?
Röportaj yapılan kişi: 24 yaşındayım ve kaynak işi ile ilgileniyorum.
Röpörtör: Kaynağın ne olduğunu bana kısaca anlatır mısınız?
Röportaj yapılan kişi: Kaynak malzemeleri birleştirmede kullanılan bir araçtır. Genelde metal ve termoplastik’te kullanılır.
Röpörtör: Neden kaynakçılık?
Röportaj yapılan kişi: Param yoktu o yüzden başladım(gülüşme)… Baba mesleği.
Röpörtör: Kaynak işini seviyor musunuz veya sevmediğiniz yönleri var mı?

Röportaj yapılan kişi: Evet tabi ki, lakin insan ekmek yediği işi sevmeli diye düşünüyorum.
Sevmediğim noktalara gelecek olursak cildimizde yanıklar, gözlerimizde yanılsamalar ve sağlık bakımından hayatımızı olumsuz etkiliyor.
Röpörtör: Peki kaynak yaparken yaşadığınız bir anınızı anlatır mısınız?
Röportaj yapılan kişi: Tabii ki de;
Bir gün işe başladıktan sonra artık dikkatsizlik mi başka bir şey mi dersin bilmiyorum ama 2 metre çapında 85 metre boyunda 15 milim kalınlığında olan çelik boruyu kesmeye çalışırken borunun kayması sonucu sağ serçe parmağımı kaybettim bu böyle kötü bir anım.
Röpörtör: Çok geçmiş olsun kötü olmuş, peki hayatınız da kaynakçılıkla ilgili yaptığınız hiç unutamadığınız bir eser var mı?
Röportaj yapılan kişi: Teşekkür ederim, elbette var. İstanbul genelinde birçok proje de iş yaptım eski halini bildiğim için yeni halinde emeğim olduğundan dolayı yıllar sonra bile iş yapılan alana gittiğimde arkadaşlarıma, eşime, dostuma, çevremde ki insanlara,” Burayı ben yaptım, burada benim emeğim var, burası bizim yaptığımız iş” gibi sözler diyebilmek beni mutlu ediyor ve gerçekten gururlandırıcı bir şey.
Röpörtör: Mahsuru yoksa aldığınız ücret sizi tatmin ediyor mu?
Röportaj yapılan kişi: Evet her yapılan işin bir bedeli vardır. Kimi zaman emeğimizin karşılığını alamasak da tatmin ediyor.
Röpörtör: Peki kaynakçılık mesleğini başkalarına tavsiye eder misiniz?
Röportaj yapılan kişi: El becerisi olan her kişinin yapmasını düşünüyorum, her meslek bir bileziktir fakat kaynakçılık altın bileziktir.
Röpörtör: Teşekkür ederim zamanınızı ayırıp benimle bu röportajı yaptığınız için, bu arada yeni yılınızı kutlar sağlıklı bir yıl geçirmenizi dilerim.
Röportaj yapılan kişi: Ben teşekkür ederim, bende sizin sağlıklı ve mutlu bir yıl geçirmenizi diliyorum, görev hayatınız da başarılar dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

BUĞRA GÜMÜŞSOY

KAYNAK USTASI

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 5]