AŞKIN AĞACI
5 (2)

Tanrıların babası Zeus’un oğlu Apollon Güneş Tanrısı olduğu zamanlarda, her sabah, dört tanrısal atın çektiği altın arabasıyla güneşi peşine takıp, gökyüzünü bir uçtan diğer ucuna giderken karşına dev bir piton çıkmış ve tanrısal kılıcı ile öldürmüş fakat sonradan vicdanı rahat etmediği için yeryüzünde 7 yıl yaşamış. Bu yedi yılın ardından Tanrıların Tanrısı olan Zeus oğlunu ormanda çalmayı öğrendiği liri sayesinde Apollon’u müzik tanrısı yapmış.

Bir gün dört tanrısal atın çektiği altın arabası ile dolaşırken, elinde ok ve yay ile Aşk Tanrısı Eros ile karşılaşmış. Apollon kendini tutamayıp Eros’a “ Ey aşkın tanrısı! Bu savaş aletleri senin elinde hiçte güzel durmuyor. Onları bana ver, asıl yerlerine gelsin, yani savaş muharebesinde kullanırım onları ben. Bilirsin ki benim attığım oklar her zaman yerini bilir. ” Bizim bebek yüzlü Aşk Tanrımız bunlara çok sinirlenmiş ve cevap verdikten sonra Apollan’a bu dediklerinin hesabını ödetmek için oklarının tadına baktıracakmış. Bunun bir fırsatını arıyor iken, Apollon günlerden bir gün yeşilliklerin içinde yer alan ülkesinde lirini çalarken ormanda tek başına dolaşan güzeller güzeli su perisi olan Daphne’yi görür ve görür görmez vücudu titreme ile ürpermiş. Tanrıçaları bile kıskandıracak olan bu güzelliği izlemeye başlamış ama Apollon Daphne’yi izlerken bu durumu izleyen biri daha vardı, Eros. Apollon’un onu küçümsediği zamanın intikamını almanın iyi bir yolu diye düşünmüş ve sevinerek hemen planını uygulamaya koyulmuş. İlk önce aşk okunu Apollon’un kalbine nefret okunu ise evlenmeye hiçbir zaman sıcak bakmayan Daphne’ye saplamış. Bu şekilde kendini beğenmiş sözlerin intikamını almış, Aşk Tanrısı Eros.

Her gün ormana gidip dolaşan güzeller güzeli su perisi Daphne’yi görmek için Apollon her gün yeryüzüne inip su perisini gizlice izliyormuş, aşkından yanıp tutuşan Güneş Tanrısı. Bir gün kendi kendini cesaretlendirip su perisinin karşısına çıkmaya karar verir ve karşına çıkınca su perisi korktuğu için, kalbindeki nefretten dolayı kaçmaya başlar. Apollon çaresiz su perisinin peşinden koşmaya başlar ve kovalamaca başlar. Apollon arkadan aşkını haykırırken “Tüm yeryüzünde bana aşık olmayacak canlı yokken sen neden benden kaçıyorsun?”, Daphne bu aşk sözlerinden daha da korkmaya başlar. Bu sırada olup bitenlerin hepsini tahtından izleyen Tanrıların Tanrısı Zeus, oğlunun bu durumuna üzülüyormuş ama müdahale etmek istemiyormuş. Daphne kaçarken Apollon’da kovalamaya devam ederken, bi an gelmiş ki Daphne artık Apollon’un nefesini ensesinde hissetmeye başlamış. Yorgunluktan artık bacaklarında derman kalmamış, artık yorgunluktan titriyormuş. Birden durmuş ayağı ile toprağı eşeleyerek bir feryat etmiş;”Ey toprak ana, beni ört, beni sakla, beni koru” Daphne öyle bir içtenlik ile söylemiş ki, vücudu birden ağırlaşmaya, ayakları toprağın derinlerine doğru kaymaya, yeryüzünde tüm kadınları kıskandırcak bedeni kabuk bağlamaya, kokusundan bütün canlıların başını döndürecek kadar güzel saçları yapraklara dönüşmeye, ince ve narin kolları uzayıp dallara dönüşmeye başlamış. Daphne artık bir defne ağacına dönüşmüş. Apollon gördüklerinin karşısında şaşkınlıkla ne yapacağını bilmeyerek izlemekle yetinebilmiş.

Apollon o kadar çok üzülmüş ki bol bol su perisinin dönüştüğü defne ağacına sarılmış ve ağlamış, yapraklarının kokusunu doyasıya içine çekmiş. Apollon defne ağacına şöyle demiş;”Ey güzeller güzeli ben seni çok sevdim. Sen beni istemedin ve benden kaçtın. Oysa ki ben sana ne kadar aşıktım ve şu yeryüzünde beni reddedecek başka canlı yoktu. Ben seni karım yapacaktım. Madem ki benim karım olamadın o zaman benim onur ağacım olacaksın. Bundan böyle ben ve tüm kahramanlar senin ağacının dallarıyla süsleyecekler kendilerini. Kokulu saçlarından olan bu ağacın yaprakları yaz ve kış yeşil kalacak ve ben onları taç yapacağım başıma.” Bu içten ve sevgi dolu sözler üzerine defne ağacına dönüşen Daphne saygıyla eğilmiş Apollon’a.

Bu güzel ve romantik aşk hikayesi bugün Antakya’nın Harbiye’sidir. Öyle duyumlar ve söylentilerde var ki Harbiye’nin şelaleri de güzeller güzeli su perisi Daphne’nin döktüğü göz yaşlarıymış  .

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 5]