Bir Eser Bir Hikaye: La Belle Dame sans Merci
0 (0)

 

İngiliz şair John Keats tarafından 1819 yılında yazılmış bir şiirden ilham alınarak yapılan bu eser “Merhametsiz Güzel Bayan” anlamına gelmektedir ve İngiliz ressam Frank Dicksee tarafından resmedilmiştir.

Ortaçağ döneminde geçen şiir, o dönenim bilinen bir öyküsünü konu almaktadır ve karşılıklı bir  konuşma şeklinde yazılmıştır. Romantizm akımına ait bu eser oldukça güzel ve etkileyici bir kadınla karşılaşan bir şövalyenin hikayesini anlatır. Kadın çok güzeldir fakat güzel olduğu kadar merhametsizdir.

Solgun krallar gördüm, prensler, savaşçılar
Ölüm solgunluğuydu hepsinin yüzündeki;
Haykırarak dediler ki – “La Belle Dame sans Merci
Beni de tutsak etti!”

Güzel fakat merhametsiz olan bu kadın şövalyeyi kendine aşık eder ne yazık ki onu acımasızca terk ederek hüsrana uğratır ve derin bir üzüntüyle baş başa bırakır.Şiirden bir anı resmeden ressam hoş bir manzara ve yeşillikle birlikte atın üzerindeki güzel kadını ve şövalyeyi bize göstermektedir. Kadın kızıl, uzun saçları ve bembeyaz teni ile adeta büyüleyicidir. Zaten resimde şövalyenin ifadesinden gördüğümüz üzere oldukça etkilenmiş bir şekilde güzel kadına bakakalmıştır. Büyülenmiş halini önüne bakmadan yürümesinden ve iki yana açtığı kollarından anlayabiliyoruz. Şövalye ata tutunmuştur fakat atı yönlendiren kadındır.

“Çiçeklerden bir çelenk ördüm onun başına,
Sonra bileziklerle bir kemer hoş kokulu;
Gözlerime baktı da sevdalı gözleriyle,
İnledi arzu dolu.

Tuttum, onu bindirdim rahvan giden atıma
Ondan sonra bütün gün bilmedim gördüğümü,
Eğilerek bir yana çünkü çağırdı durdu
Bir peri türküsünü.”

Şiirde bahsetmiş olduğu taç resimde güzel kadının başındadır. Şövalyeye doğru eğilmiş olan kadın, kulağına yaklaşmıştır ve şiirde bahsedildiği gibi ona şarkısını söylemektedir. Yeşilliklerin arasında yürüyen ikili her ne kadar aşk dolu gözükse de ressam şövalyenin kolunun değdiği yaprakları solgun, çürümüş bir şekilde resmederek aşkının hazin sonuna gönderme yapmaktadır.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]