Bir Eser Bir Hikaye: Psyche
0 (0)

Mitoloji ve edebiyattan esinlenerek yaptığı resimlerle ünlü olan İngiliz ressam John William Waterhouse tarafından yapılmış olan bu eser 1903 yılında resmedildi. Eserin hikayesi ise Yunan Mitolojisi’ne dayanmaktadır.

Afrodit’in oğlu olan aşk tanrısı Eros, herkesin bildiği üzere sırtında taşıdığı oklar ile insanları birbirine aşık etmektedir. Bu okların iki çeşidi vardır, birisi altından yapılmış ve sivri uçlu diğeri ise kurşundan yapılmıl ve küt uçludur. Altın oku insanların kalbine fırlattığında insanlar aşık olmaktadır, kurşun ok ise kişilerin birbirinden nefret etmesine neden olmaktadır.

Bir gün Miletos Kralının kızlarının en güzeli Psyhce’yi gören Afrodit bu güzellik karşısında kıskançlığına engel olamamıştır. Oğlu Eros’a gidip güzeller güzeli Psyche’yi oldukça çirkin bir adama aşık etmesini ister, bu şekilde güzel kızı cezalandırmış olacaktır. Eros, kimseye aşık olmamakla övünen bu güzel ve gururlu kızı çirkin bir adama aşık etmek için yola koyulur. Kibirden hoşlanmayan Eros annesi gibi düşünerek kızı cezalandırması gerektiğine inanır fakat onu ilk gördüğü anda güzelliğine aşık olur. Psyche’yi güzel ihtişamlı bir saraya götüren Eros güzel kızı yalnızca geceleri ziyaret etmektedir. Yüzünü göstermek istemeyen Eros geceleri ışık yakılmasına izin vermez fakat Psyche görmeden aşık olduğu adamın yüzünü oldukça merak etmektedir. Bir gün saraya gelen kardeşleri güzel kıza sevgilisinin yüzünü neden sakladığını sorarlar, yakışıklı olsaydı yüzünü gösterirdi diyerek Psyche’nin aklına girerler. Merakına yenik düşen Psyche vazonun altına bir lamba saklar ve gece olduğunda uyumuş olan Eros’un yüzüne ışığı tutar. Gördüğü herkesten daha yakışıklı olan Eros’a bir kez daha aşık olur. Sevgilisini öpmek için eğildiğinde lambadan düşen ateş ile Eros uyanır ve ışığı gördüğünde hemen uçarak uzaklaşır, onun gidişi ile saray yok olur. Psyche her yerde Eros’u arar, tüm dünyayı dolaşır ve son çare olarak Afrodit’e gider. Afrodit güzel kızı hizmetçi olarak çalıştırmaya başlar ve Eros’un gelmesi umudu ile orada kalır. Afrodit kıza birbirinde zor görevler verir verdiği son görev ise Persephone’nin kutusunu almasıdır, kutuyu alan Psyche merakına yenik düşer ve kutuyu açar. İçinde derin bir uyku olan kutuyu açınca uykuya dalan Psyche’yi gören Eros çok korkar. Güzel kızı alarak Zeus’a gider ve ona yalvarır. Aşıklara acıyan Zeus, ölümlü olan Psyche’ye ölümsüzlük şerbeti içirir ve aşıklar tanrıların huzurunda evlenirler.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]