Bir Yaşam Biçimi : Fitness
0 (0)

Hepimiz fit olmaya özen gösteririz öyle değil mi? Peki kaçımız bunu için çaba gösterir?

Fitness Türkçe karşılığı “ Sağlıklı ve Formda olmak” anlamına gelir. Diğer yapılan sporların aksine,  tüm kasların çalıştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Aslında tüm sporların temelidir diyebiliriz. Çünkü tüm spor dallarında temel alınan ilk konu vücudu geliştirmektir.

Fitness nasıl yapılır?

Fitness gerekli ekipmanlar eşliğinde yapılması tercih edilir. Bunlar başta dumbell dediğimiz küçük el ağırlıklarıyla yapılmaktadır. Fitness ın bir çok ekipmanı olduğunu söyleyebiliriz. Ama Fitness ı sadece ekipmanlarla yapılan bir spor olarak yargılamak mümkün değildir. Kardiyo dediğimiz egzersiz çeşidi bu sporun olmazsa olmasıdır ve ekipmansız yapılabilmektedir.

Fitnessi Kimler Yapabilir?

Bu sporun belli bir yaş aralığı vardır ve küçük yaşta bu spora başlamak pek te uygun görülmemektedir. Fitness a yeni başlayan biri iseniz size uygun bir başlangıç programı verilir ve sizin ona uymanız gerekmektedir. Fitness a kas yapma gözüyle bakıp bu spora başlayan maalesef erken pes etmektedir. Çünkü bu spor sabır işidir ve bir anda olacak bir iş değildir.

Fitnessın Hayatımıza Olumlu Etkileri:

Özgüven. İlk bu geldi aklımıza değil mi?  Pek te yanlış düşünmedik aslında, çünkü bu sporla uğraşan insanların özgüveni oldukça yüksek olduğu gözlenmektedir. Öte yandan bu spor bizi güçlendirir, gündelik hayatta enerjik olmamızı sağlar. Sağlık açısından bakarsak fitness vücutta oldukça endorfin, testesteron veya östrojen hormonu salgılamamıza etki eder. Kalp ve damar sistemimizi güçlendirir. Uykumuzu düzenlememize yardımcı olur.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Antrenmana başlamadan önce ısınmak gerekmekte olup, ısınmadan başladığımızda sakatlanmamıza sebep olabilmektedir. Uzman eğitmenimizin bize hazırlamış olduğu programa uymak ta son derece önemlidir kafamıza göre bu sporu yapamayız.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]