Bir Zamanlar Anadolu’da
5 (1)

Bir filmi  film yapan şeyler nelerdir? Bana sorarsanız en önemli 3 şey şunlardır; Oyunculukların kalitesi, Senaryonun işleyişi ve Yönetmenin olayları iyi bir şekilde işlemesidir diyebilirim.

Buraya ekleyeceğim ilk yazım bir film hakkında olsun istedim, film yelpazesi geniş olan biri olarak hangi filmi seçeyim diye düşünürken, Dünyaya başarısını kanıtlamış olan ünlü  yönetmen Nuri Bilge Ceylan tarafından çekilen “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi hakkında yazmaya karar verdim.

Bir Zamanlar Anadolu’da filmi Nuri Bilge Ceylan tarafından yazılan ve yönetilen 2010 yapımı bir dram filmidir. Film bir doktor ve cinayet soruşturması yöneten bir savcının 12 saatlik gerilim dolu hikayesini anlatıyor. Gerilim dolu ancak bu gerilim öyle sıradan Bir gerilim değil. Anadolu’nun ücra bir köyünde, gecenin bir vakti savcı doktor ve kolluk kuvvetlerinin maktul arayışı için gerçekleştirdiği yolculuğu izlerken kendinizi bir anda o sahnenin içerisinde buluyorsunuz, köy köy geziyorsunuz. Zaten bütün olay burada başlıyor ; cinayet zanlısı ne işlediği cinayeti ne de olayın gerçekleştiği yeri hatırlayamıyor. Savcının ve polisin sorduğu sorular karşısında kesin bir cevap veremeyen zanlı ve ekranın karşısında gerim gerim gerilen bir izleyen.

Bütün bir film üzerine saatlerce konuşulabilir, ancak kısa ve öz olsun istiyorum, her bir sahne izleyeni de içine çekiyor kendinizi oyuncuların yanında hissediyorsunuz. Film içinde, bir köy evinde kurulan sofrada, karanlığın içinde durdukları bir köy çeşmesinde, arabaların ıssız yollarda seyir halinde kısaca her sahnede sizde bulunuyorsunuz. Bu çok önemli bir nokta benim için, dram türü filmleri sevenler için güzel bir film tavsiyesi olabilir, Ülkemizin en iyi yönetmenlerinden biri olan ve başarısını tüm dünyaya kanıtlayan Nuri Bilge Ceylan’ın bu filmini izlemeyen çok şey kaybeder, benden söylemesi şimdiden  iyi seyirler.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]