Camilerimiz Cemaatini Özlüyor
0 (0)

Konya’nın Taşkent İlçesine bağlı olan Avşar Merkez Camii imam hatibi Abdurrahman UÇAN verdiği röportajda ‘‘ Camilerimiz korana virüs tedbirleri kapsamında gün geçtikçe cemaatini kaybediyor. Son günlerde alınan tedbirlerde 65 yaş üstü vatandaşlarımız maalesef camimize gelmemektedirler.’’ dedi. Geçelim o zaman sorularımıza;

Serkan SÖYLEMEZ: Hocam öncelikle sizi tanıyalım.

Abdurrahman UÇAN: 1995 Konya Bozkır doğumluyum. Bozkır Merkez İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat bölümünü kazandım. Ayrıca yurtta aldığım eğitimle hafız olmaya hak kazandım. Üniversitem bittikten sonra 2017 yılında ilk görev yerim olan Avşar Merkez Camii’ ye atandım.

 

Serkan SÖYLEMEZ: Hocam pandemi camii ve cami cemaatini nasıl etkiledi. Bu süreci bizlere anlatır mısınız?

 

Abdurrahman UÇAN: Öncelikle bu zorlu süreçte tedavi gören hastalarımıza Allah’tan şifa,  yakınları vefat edenlere baş sağlığı diliyorum. Bu zorlu süreç tüm dünyayı ağır şekilde etkilerken tabi ki de camimizde bu süreçten nasibini aldı. Başta tedbir amaçlı camilerimiz ibadete kapatıldı. Vakit namazlarımızı ve Cuma namazımızı evlerimizde eda ediyorduk. Daha sonra kontrollü sosyal hayatla Cuma namazlarımızı açık alanda kılmaya başladık. Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, 29 Mayıs Cuma günü belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceği kararı alındı ve camilerimiz tekrar ibadete açıldı. Şimdi ise 65 yaş üstü vatandaşlarımız ve 20 yaş altı gençlerimize kısıtlama gelmesi ile maalesef cemaatimiz de azalma yaşandı.

 

Serkan SÖYLEMEZ: Bu pandemi sürecinde nasıl tedbirler alınarak ibadetler yapılmakta?

 

Abdurrahman UÇAN: Camilerimiz maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edilerek ibadetlerimiz yapılmakta. Camimiz her gün dezenfekte edilerek temizlenmektedir.

Serkan SÖYLEMEZ: Peki cemaat bu kurallara uyuyor mu?

 

Abdurrahman Uçan: Cemaatimizde gerçekten sıkı bir tedbir var. Ne kadarda cemaatimizde azalma olsa da tedbirlere uyularak namaz kılınmakta. Cemaatimiz camimize gelirken öncelikle maskelerini takmaktadırlar. Takmayanlar olursa bile kendi aralarında birbirlerini uyararak maskeye dikkat ediyorlar. Herkes kendi seccadesini getirerek 1 metre mesafe kuralına uyarak safa durmaktadırlar.

Serkan SÖYLEMEZ: Bizlere verdiğiniz röportajdan dolayı size teşekkür ederiz.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]