Çikolata Tepeleri – Filipinler
0 (0)

İsmini duyunca, ”gerçekten çikolatadan mı ? ” dediğimiz mükemmel bir doğal güzellikten bahsedeceğim size. ÇİKOLATA TEPELERİ, Filipinler’de Bohol adasın’da bulunan muhteşem bir yer. İsmini duyunca aklınızda canlanan o görüntüyü tahmin edebiliyorum. Maalesef ki gerçekten çikolatadan değiller.

Bundan yıllar önce adalar henüz denizin altındayken su akıntılarının etkisiyle oluşmuşlardır. Tabi bu sıra dışı tepelerin bazı rivayetleri de varRivayetlerden birine göre, bir gün iki dev birbirine küsüyor ve bir anda birbirlerine taş, toprak, çimen ne varsa atmaya başlıyor. Günlerce devam eden bu harbin ardından sonunda yorgun düşüyorlar, aralarında ki buzlar eriyor ve barışıp dost olarak adadan ayrılıyorlar. Onlardan geriye kalan dağınıklıklar ise tepeleri oluşturuyor. Başka bir rivayete göre ise tepeler, bir devin aşkı sonucu oluşuyor. Arogo isminde bir dev, Aloya isimli fani bir kadına aşık oluyor. İkisi kavuşamadan kadın ölünce dev o kadar ağlıyor, o kadar ağlıyor ki gözyaşları tepeleri var ediyor.

Her biri 30 ile 50 metre boy aralığında ve tam olarak  sayısı bilinmese de ortalama 1500 ila 1700  tane konik tepeden oluşuyor. Peki ismi neden mi çikolata tepeleri hemde üzeri çimlerle kaplı olmasına rağmen ? Çimler kuru mevsimlerde sararak kahverengiye dönüşüyor ve akla, arka arkaya dizilmiş 1268 tane çikolata tepesini getiriyor.
Özgün bir duruşa ve sıra dışı bir öyküye sahip olan tepeler, 3. Ulusal Coğrafik Anıtı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.
Özellikle gündoğumu ve batımı daha da güzel bir görünüm kazanan Çilolata Tepeleri’nin olduğu bölge, zengin bir bitki ve canlı çeşitliliğine de sahip.
Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]