Çukurova’nın medeniyetler hazinesi: Tarsus
0 (0)

İstanbul’dan uçakla 1,5 saat uçup Adana’dan 45 dakika süren keyifli karayolunun ardından ulaşacağınız Tarsus bir hafta sonunu ayırmayı kesinlikle hak ediyor. Gizli hazinelerini yürüyerek bile keşfedebileceğiniz ve benzersiz tatlarla karşılaşacağınız bu sıcak Akdeniz kenti hakkında önce biraz tarihçe;

Gözlükule Höyüğü’nde yapılan kazılar Tarsus’un Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu ortaya koyuyor.

Hititlerden başlayarak Asur, Fenike, Pers ve Roma uygarlıkları boyunca bir cazibe merkezi olmaya devam eden Tarsus’u en parlak zamanlarında Julius Caesar ve Kleopatra gibi önemli tarihi kişilikler ziyaret etmiş.

Bugün kentin içinden geçen ve hala önemlice bir bölümü görülebilen Antik Yol ve Kleopatra kapısı gibi büyüleyici eserler Tarsus’un bu şaşaalı geçmişinin en önemli izleri…

Tarihi M.Ö. 2000’lere tarihlenen, Kilikya uygarlığının merkezi, asırlar boyu farklı ulusların, medeniyetlerin ve kültürlerin birleşim ve etkileşim noktası, yetiştirdiği ünlü filozofları ve kurduğu üniversiteler ile köklü bir medeniyetin başkenti Tarsus.

Cicero gibi filozof ve hatiplerin yönettiği Tarsus’un yetiştirdiği bir başka önemli isim ise Aziz Paul. (St Paul). Hristiyanlığın Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasında yayılmasında etkili olan Aziz Paul, İsa’nın havarilerinden biri değil ancak kaynaklarda adı ‘’Tarsuslu havari’’ olarak geçiyor.

Tarsus’u gezmenin en güzel yolu kenti boylu boyunca yürümek.
Adım attığınız her adımda bir arkeolojik alana veya eski bir kilise veya camiye rastlayabiliyorsunuz.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]