Dünya’nın Aktif Volkanik Dağları
0 (0)

Volkanik dağlar, Dünya’nın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta erimiş kayalar olan magmanın, yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı, coğrafi yer şekilleridir.

Volkanik dağların yıkıcı gücü, insanları büyülüyor ve bir o kadar da korkutuyor. Dakikalar içinde aktif bir yanardağı, etrafındaki herşeyi yok edebilir. Buna rağmen insanlar, yanardağların yakınlarında yaşamaya devam ediyorlar. Tahminlere göre yaklaşık 500 milyon insan yanardağı yakınlarında yaşıyor. Bu duruma karşıt olarak aktif yanardağından çıkan lav akışlarını ve büyük kıvılcımları merak eden turistlerin gözdesi halindeler.

Dünya’daki aktif volkanik dağlardan örnekler vermek istiyorum;

Etna / İtalya

Avrupa’daki en büyük aktif yanardağı Etna Dağı’dır. Yaklaşık 3500 yıl öncesinde oluşmuştur. Uzmanlara göre, oluşumundan bu yana 200 den fazla kez patlamıştır.

Etna yaklaşık 330 metre yüksekliğindedir. Ancak yüksekliği her patlama sonunda değişebilir. Etna’nın yakınında bir çok yan kriter bulunuyor.Bunlar her 2 – 3 ayda bir lav patlar. İstatistiklere göre Etna’da her 150 yılda bir büyük patlama ortaya çıkıyor.

Etna, yıllar boyunca yakınında ki birçok yerleşim yerini yok etti. Binlerce kişiyi öldürdü. Buna rağmen Etna’nın yakınında birsürü yerleşim yeri bulunuyor.

Kilauea Dağı/ ABD

Hawai Eyaletindeki Big Island (Büyük Ada)’nın güneyindeki Hawaii Yanardağlar Ulusal Park içerisinde yer alan ve 1247 metre yüksekliğe sahip olan bir kalkan volkandır. Kilauea, aynı zamanda Hawaii adalarını oluşturan 5 volkandan en aktifidir.

Bu yanardağı 300.000 ila 600.000 yaş aralığında olduğu tahmin edilmektedir. En yakın tarih 1983 yılında faaliyete geçmiştir. Dünya’nın en aktif yanardağlarından biridir ve yakınında ki yerleşim yerlerine zarar vermiştir.

Piton de la Fournaise/ Fransa

Dünya’daki en aktif volkanlardan biride Piton de la Fournaise ‘dir. Reunion Adası’ndaki Hint Okyanusunda bulunur. Bu yanardağın yüksekliği 2631 metredir. Aktifliği 17. yüzyılda başladı ve o günden bu yana 150 den fazla büyük patlama gözlemlendi. Bilim insanlarına göre aktif bir yanardağın yaşı en az 500.000 yıldır.

Yasur/ Vanuatu

Dünya’nın en aktif yanardağlarından biri de Yasur. Tanna Adası’nda bulunuyor. Tam 800 yıldan beri, birkaç saatte bir lav akışları atan, sürekli patlayan bir yanardağı. Bu nedenle dünyanın dört bir yanından, görsel şöleni izlemek için binlerce turist adayı ziyaret etmekte.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]