Edgar Allan Poe
5 (1)

1809 yılının ocak ayında dünyaya gelen şairin doğumu ile birlikte sıkıntılar baş gösterir. Doğumundan kısa bir süre sonra alkolik olan babası kayıplara karışır ve ondan bir daha haber alınamaz. 1811 yılına gelindiğinde ise annesinin vefatı üzerine Allan ailesine evlatlık verilir.

1815 yılında Allan ailesi ile birlikte İngiltere’ye gider ve özel okullarda okur. 5 yılın ardından Virjinya’ya döner ve burada üniversiteye girer fakat üvey babası istemediği birisi ile nişanlandığı için kayıt giderlerini karşılamaz. Bu dönemde kumar borcunun birikmesiyle birlikte para sıkıntısı çekmeye başlar. Üvey babasının kendi ticari işlerini yürütmesini teklif etmesi üzerine bunu kabul etmeyen şairin üvey babası ile arası iyice bozulur ve bütün ilişiği kesilir.

Şair Bostan’a gider ve burada çalışarak kendi giderlerini karşılamaya başlar ve bu sırada da “Timurlenk ve Diğer Şiirler” adlı kitabını yayımlar fakat kitap rağbet görmez. 1827 yılında askerliğe başlayan şair bir başına, büyük bir yalnızlık duygusu ile on üç ay geçirir. Çavuşluğa kadar yükselen şair askerliği bırakır ve Richmond’a gider, üvey annesinin cenazesine yetişemeyen şair üvey babası ile yine gerilim yaşar. İkinci kitabını da çıkarmasına rağmen edebiyat dünyasının dikkatini çekmeyi yine başaramaz. Gazeteciliğe ilgi duymaya başlar ve kendi deyimi ile halka kendini anlatma olanağı bulur, çeşitli türlerde yazılar yazar. Katıldığı öykü yarışmasına 5 öykü gönderir, kazanamamasına rağmen öyküleri yayımlanır ve şairliğin yanında öykücü olarak da bilinir.

Kıt kanaat geçinen Poe; romancı, öykücü ve eleştirmenlere açtığı savaş ile sanat ve edebiyat dünyasında ses getirir. Ne yazık ki Poe alkol ve yalnızlığın kurbanı olur. Halasının on dört yaşındaki kızı Virginia ile evlenir fakat genç kız 20 yaşına geldiğinde çok hastalanır. Derin bir keder içinde olan Poe duruma katlanamamaktadır bir yandan da öykücü ve şair olarak kariyerinin doruk noktalarındadır.

Yaşamının son döneminde oldukça verimli bir yıl geçirir pek çok çalışması olur. 1849 yılına gelindiğinde 3 Ekim’de sokakta baygın bir şekilde bulunur. Hemen hastaneye kaldırılan Poe 7 Ekim’de hastanede hayata gözlerini yumar. Neden öldüğü bilinmese de hakkında pek çok söylenti bulunmakta. 8 ya da 9 Aralık tarihlerinde toprağa verilen gotik edebiyatın öncüsü Poe’nun başta “Kuzgun” olmak üzere “Annabel Lee” ve “Helen’e” gibi ünlü şiirleri bulunmakta.

“Şu yukarda dönen gökle Tanrı’yı seversen söyle;  
Ey kutsal varlık” dedim. “uğursuz kuş ya da şeytan!
Azalt biraz kederimi, söyle ruhum cennette mi
Buluşacak o Lenore’la, adı meleklerce konan,
O sevgili, eşsiz kızla adı meleklerce konan?”
       Dedi Kuzgun: “Hiçbir zaman.”
                                                                       -Kuzgun

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]