Felaketler Yılı 2020
5 (1)

Canımızdan can giden, kanımızdan kan giden şehitlerimiz…  27 Şubat 2020 tarihinde İdlib’den gelen şehit haberleri yüreğimizi yaktı. Tam 33 askerimiz vatan uğruna şehit düştü. İşte 2020 tarihi böyle başladı. Ve nasıl başladı ise öyle devam etti. Kötü haberlerin üstüne daha kötü haberler geldi. 2020 yılını hafızımdan silmek istiyorum. Ama tek bir tarih hariç o tarihte 27 Şubat 2020…  O tarihi aklımdan silmeyeceğim. O tarih şehitlerle birlikte yaşayacak. Çünkü “Şehitler ölmez! “Bilakis onlar diridirler.”  Evet 2020’ye böyle acı bir haber ile girdik diyebilirim. Ama maalesef kötü hadiseler bu kadar ile sınırlı kalmadı.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını, depremler ,yangınlar ve birçok felaketin gerçekleştiği 2020 yılı kuşkusuz insanların zihinlerinde felaketlerde dolu bir yıl olarak yer tutacaktır. Özellikle koronavirüs salgını çoğu insanın canını yaktı. Bu lanet virüs hemen hemen herkesin kapısını çaldı. Kimileri tedavi olduktan sonra sağlığına kavuştu, kimileri ise hayatını kaybetti. 2020 yılında zihnimde yer edinen en büyük acı ise hayatını kaybedenlerin son günlerini sevdiklerinden ayrı geçirmesi, geride kalan acılı ailenin ise acılarını içlerinden geldiği gibi yaşayamamaları, son kes olsa bile sevdiğinin soğuk bedenine dokunamamasıdır.

2020 yılının felaketlerle dolu bir yıl olmasında en büyük etkenlerin başında elbette koronavirüs olsa da virüsten ziyade birçok kötü hadiseler de yaşadık. Bunlardan biri ise İzmir’de gerçekleşen depremde 110 kişin hayatını kaybetmesi ve binden fazla kişinin yaralanması oldu. İzmir depremi ülke olarak hepimizi yasa boğdu. 65 saat sonra enkazdan çıkarılan küçük Elif’in kurtarıcısının parmağına sarılarak hayata tutunması, depremin sembolü olmasından yanı sıra 2020 yılının da sembolü oldu. Yıllar geçse de Elif ve Ayda bebeği nasıl unutabiliriz? Yıllar geçse de “Doğanlar Apartmanını nasıl unutabiliriz?  Peki ya yıllar geçse de arama kurtarma ekiplerinin “Sesimi duyan var mı?” bağırışlarını nasıl unutabiliriz?

Eminim ki herkes, bir yıl içinde en fazla felaketin görüldüğü 2020 yılını hatırından silmek istiyordur. Keşke takvim yapraklarında 2020 yılına ait hiçbir şey olmasaydı. Keşke Van’da çiğ düşmesi sonucu 41 vatandaşımız hayatını kaybetmeseydi. Keşke Sakarya’da havai fişek fabrikasında patlama olmasaydı. Keşke yüzlerce yeşil alanlarımız yanmasa, ormanda yaşayan masum hayvanlarımız ölmese, ormanlarımız kül olup yok olmasaydı. Keşke Karadeniz’de sel felaketlerini yaşamasaydık.2020 yılının felaketleri maalesef bu kadar ile sınırlı kalmadı. 2020 yılında kadına yönelik şiddet ve cinayetin artması da bizleri derinden etkiledi. 2020 yılının bitmesi ile kadına yönelik şiddetin ve cinayetin de bitmesini umut ediyorum. Bitsin artık dediğimiz 2020 yılını geride bırakmış bulunmaktayız.  2021 “Sağlık Çalışanları Yılı”’ sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]