Gezegenimizin Uç Noktaları – Kutuplar
0 (0)

Buzlarla kaplı olan gezegenimizin uç noktaları, kuzey ve güney kutupları. Dünya da koşulların en sert geçtiği yerlerdir.

Yazın ve kışın en sert bir şekilde geçtiği kutuplar kışın buzların donmasına karşı yazın havanın sıcaklığı ile buzların erimesine neden oluyor. Kutuplarda yaşamı buz belirler. Yani burada yaşamak için dayanıklı ve güçlü olmak gerekir.

Kutup bölgeleri sanki dünyamızın sonu gibidir. Dünyanın 3′ te birlik alanını kapsar. Buralar, dünyanın en soğuk, en rüzgarlı ve zor ulaşılan yerleridir. Her iki kutupta da kışları uzun ve dondurucu geçer, yazları ise kısa sürer. Dünyanın el değmemiş son iki bölgesidir.

Kuzey Kutbu

Kuzey kutbu, 6 ay boyunca karanlıkta kalıyor yani geceyi yaşıyor. Bu dönemde tüm canlılar yuvalarına çekilir. 6 ayın sonunda güneş kuzey kutbunu aydınlatmaya başlar ve yuvalarına çekilen hayvanlar yeryüzüne çıkmaya başlar.

Kutup ayıları Bu dönemde yavru doğurmuş onlaru sütle beslemiş ve kilolarının çoğunu kaybetmiş olurlar. Buz tutmuş denize doğru avlanmak için yola çıkarlar. Güneşin batmadığı dönem 23 ila 176 gün arasında değişir. Bu dönemde bölge canlanır, buzlar erir ve birçok hayvan türü denizden, karadan ve havadan gelmeye başlar.

Kuzey kutbunda yaklaşık 2 milyon fok balığı yaşar. Yaz geldiğinde fok balıkları da yavrulamak için yüzeye çıkarlar. Ne kadar suda çok hızlı yüzseler bile karada çok yavaştırlar, bu yüzden karada kutup ayılarına çok dikkat etmeleri gerekir.

Güney Kutbu

Büyüyüp küçülen kutup olarakta biliniyor. Kuzey kutbu yaza girerken, güney kutbunda kış başlar. Süreç birbirlerinin tam tersi olarak devam eder. Güney kutbunda kış başlarken Güney Okyanusu inanılmaz bir hızla donmaya başlar. Günde yaklaşık 4 kilometre hızla donan okyanus birkaç ay içinde güney kutbunun yüz ölçmünün iki katına çıkmış olduğu gözlemlenir. Güney kutbu zamanla donmuş bir buz parçasına dönüşür. Hayat buradan çekilir. Ne varki imparator penguenler gelene kadar.

Antartika kıyılarına gelen yüz binlerce imparator penguenler yumurtlamak için güney kutbunun içinde doğru yürüyüşe geçerler. Yumurtlayan dişi penguenler, yumurtaları erkek penguenlere bırakır ve yavrularına yiyecek bulmak için okyanusa geri dönerler.

Erkek penguenlerde bu sürede yumurtaları soğuktan korumak için ayaklarının üstünde taşırlar, aynı zamanda soğuğa dayanmak için sürekli ama yavaş hareketlerle yürürler. Yaz geldiğinde ise anne penguenler tekrar karaya çıkar ve karınlarını doldurdukları için yavrularına doğru yola çıkarlar.

Tabi bu soğuk ve uzun kutup gecelerini aydınlatan birde, kuzey ve güney ışıkları var. Bunlar yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]