Hangi Enneagram Kişilik Tipisiniz?
5 (1)

Enneagram dokuz kişilik tipinin tanımlandığı bir sistemdir. Bu sistem kişinin kendisini tanıyarak kişisel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunmasını sağlar. Kişilerin kendilerini ve dünyayı tanıma, algılama, güçlü ve zayıf yönlerini bilerek daha doğru bir hayat planı kurmalarında yardımcı olur. Çeşitli internet sitelerinden ücretsiz olarak kendi kişilik tipinizi öğrenebileceğiniz testler mevcuttur. Gelin hep birlikte bu kişilik tiplerinin kendine özgü yönlerini inceleyelim.

1.Tip: İDEALİST (mükemmelliyetçi, kuralcı, mantıklı)

Bu kişilik tipine sahip olanlar mükemmelliyetçi yönleri ile öne çıkarlar. Her şeyin kitabına uygun olmasını isteyen bu tip insanlar yapılan işin kusursuz olmasını ister, olmadığında ise büyük bir suçluluk duygusu duyar. Çevresindeki insanların da kendileri gibi disiplinli, mantıklı, kendini adayan, dürüst, inançlı ve iyi olmasını beklerler. Bu yüzden insanları oldukları gibi kabul etmeyip kendilerince bazı kurallar koyarlar. İdealist kişilik tipine sahip insanlar dünyayı da mükemmel kılma çabasındadırlar. İşkolik ve kariyer odaklıdırlar.

2.Tip: FEDAKAR (sevgi dolu, yardımsever, duygusal)

Fedakar kişilik tipine sahip insanlar sevgi dolu, duygusal ve yardımsever kişilerdir. Başka insanların isteklerine ve ihtiyaçlarına oldukça duyarlı olan bu insanlar genellikle kendi önceliklerini yok sayarak verici bir tutum sergilerler. Hayır demekte zorlanmalarından dolayı kendilerine yöneltilen istekleri geri çevirmede oldukça zorlanırlar. Çevrelerine karşı ilgili ve duyarlı olan bu insanlar aynı şekilde ilgi, sevgi ve anlayış beklerler.

3.Tip: VİZYONER (çalışkan, hırslı, başarılı)

Çalışkan olmalarıyla öne çıkan bu insanlar oldukça hırslı, başarılı ve rekabetçidir. İş hayatlarında başarılı olan bu kişiler yaptıkları işlerle dikkat çekmek ve hayranlık uyandırmak isterler. Kendilerini oldukça iyi ifade eden bu insanlar bazı zamanlar kendileri hakkında fazla konuştukları için çevrelerindeki kişilerden tepki alabilirler. Kaybetmekten ve başarısızlıktan korkan bu insanlar statüye oldukça önem verirler.

4.Tip: ÖZGÜN (sezgisel, yaratıcı, hassas)

Bu kişilik tipindeki insanlar tam bir sanatçıdır. Yaptıkları işlerde özgün olmak isteyen bu insanların en büyük korkuları sıradanlaşmaktır. Hayatlarında derin bir anlam arayışı içinde olan özgün kişilik tipine sahip olanlar oldukça sezgisel, samimi ve yaratıcıdırlar. Hassas ruhlu oldukları için çabuk incinebilirler.

5.Tip: ARAŞTIRMACI (meraklı, içe dönük, analitik düşünce)

Bilgi açlığı içinde olan bu insanlar okumayı, izlemeyi ve düşünmeyi severler. Zeki ve çalışkan olan bu kişilik tipindeki insanların en büyük amacı bilgili ve yetkin olmaktır. Sakin bir hayat sürmek isteyen bu insanlar sosyalleşmekten pek hoşlanmaz ve kendilerini dış dünyadan izole ederler. İlgi duydukları konu hakkında uzman olmayı isterler. Mantıklı, içe dönük, objektif, şüpheci ve analizci bir yapıya sahiptirler. Meraklı olmalarından dolayı her şeyi bilmek isterler.

6.Tip: SORGULAYICI (güvenli, bilgili, tedbirli)

Sorgulayıcı kişilik tipine sahip insanların en temel özelliği kendilerini güvende hissetmek istemeleridir. Her konu hakkında net bilgiye sahip olmak istedikleri için bilgiye ulaşana kadar veri toplar ve kıyaslama yaparlar. Kendilerini güvende hissetme ihtiyaçlarından dolayı bilginin ve gücün peşinde koşan bu insanlar oldukça tedbirli hareket ederler. Yaşanabilecek olaylarla ilgili en kötü senaryolara hazırlıklı oldukları için kriz anlarının aranan isimleridir.

7.Tip: YENİLİKÇİLER(maceracı, eğlenceli, özgür)

Hayatın eğlenceli ve maceracı tarafına odaklanan bu insanlar yeni şeyler denemek, seyehat etmek ve sosyalleşmekten hoşlanırlar. Bilmedikleri şeylere duydukları büyük merak onları risk almaya ve deneyerek öğrenmeye iter. Özgürlüğüne düşkün, eğlenceli, dışa dönük, hevesli, maceracı ve rahatına düşkün kimselerdir. En büyük korkuları kısıtlanmak ve mutsuz hissetmektir.

8.Tip: ÖNDER(güçlü, hakimiyet, otoriter)

Önderler her zaman güçlü olmak ve sahip olduklarını korumak ister. Hayatlarındaki öncelikleri hakimiyet kurmak olan bu insanlar otoriter, cesur, mücadeleci ve risk almayı seven bir yapıdadır. Genellikle yönetici pozisyonunda olan önderler çalışkan ve idealistir. Hem kendini hem de çevrelerindekileri korumak ister.

9.Tip: UYUMLU(dengeli, huzurlu, rahat)

Hayatlarında her zaman huzuru ve dengeyi arayan uyumlular tartışma ve kaostan hoşlanmazlar. Sabırlı, sakin ve iyimser yapılarıyla çevrelerindeki insanları rahatlatan uyumlular iyi birer dinleyicidir. Rahatına düşkündün oldukları için yapmaları gereken işleri erteleyen bir yapıya vardır.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]