Hata yapmak insanı olgunlaştırır mı?
0 (0)

“Bu zamana kadar hiç hata yapmadım” ya da “bu yaşıma kadar hatam olmadı”  ve “ben asla hata yapmam” diyen insan var mıdır? Varsa kendini kandırmış olur. Hatasız insan yoktur. Kimi insanlar hayatları boyunca hata yapar kimisi ise yaşadığı kötü olaylar karşısında ya da gençliğin verdiği cesaretle hatalar yapar.

Hata yapmanın ya da yanlış kararlar almanın yaşı, zamanı, cinsiyeti ve mevkisi yoktur. Her kim olursan ol hata yapma olanağına sahipsindir. Çünkü her ne olursan ol her şeyden önce insanız dır. İnsan diğer canlılardan farklıdır. Çünkü insan düşünebilen ve kendi kararlarını verebilen tek canlıdır işte bu yüzden hatalar yapması çok normaldir.

Hata yapmamak mümkün müdür?

Hayatta hata yapmamak gibi bir şey imkansızdır. İnsanlar hata yaptıkça yaptığı yanlışları ve kendi sınırlarını öğrenir. İnsanlar kendinin bilinmeyen yönlerini öğrenir ya da çevresine karşı verdiği zararı farkına varır. İnsanlar bu hataları bazen başarısızlık olarak algılayabilir. İş hayatında ve özel hayatında bir şeyi yapamadığında ya da önemli bir karar alınması durumunda hata yaptığında insanlar bunu başarısızlık olarak algılayabiliyorlar. Bazen bu başarısızlık olarak adlandırdığımız  hatalar bizi doğru olana yönlendirebilir o yüzden geriye dönüp baktığımızda bu hatalardan nasıl ders çıkarabiliriz diye düşünmeliyiz. Kendimize kızmak ve  yıpratmak yerine doğru oln ne ise o şekilde davranmak gerekir.

Hata yapmak bize yanlışlarımızı gösterir. Asıl doğru olanı bize aktarır. Yanlış bir şeyler yapmak yerine doğru ne ise ona yönelmemiz gerekir ve hatalarımızdan ders çıkartıp bu hataları hayatımızda tekrar yapmak için daha dikkatli olmamız gerekir. Hatlar insanları olgunlaştırır. Doğrularımız, yanlışlarımız ve hayata karşı bakışımızı değiştirir. Kendimize ve çevremizdeki insanlara karşı tavır ve duruşumuz değişir, yaşanan olaylar karşısında daha sakin, daha anlayışlı ve daha dikkatli davranırız.

O yüzden hata yapmaktan korkma!

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]