Hayatı zenginleştirici bir bakış açısı: Wabi-Sabi
0 (0)

Size bir soru kusurlarınızı örtmeye mi çalışırsınız yoksa kusurlarınızla barışık mısınızdır? Birçok insan kusurlarından çekinerek onları kapatmaya çalışır. Bu yazımda kusurlarda güzellik bulmayı öğütleyen bir Japon felsefesini inceleyeceğiz. Hadi gelin wabi-sabi nedir birlikte inceleyelim.

Wabi-sabi, Zen budizminden etkilenen eski bir Japon felsefesidir. Japon kültürünün temel kavramlarından biridir. Yine de, Japon halkına wabi-sabi’nin açıklamasını sorsanızda muhtemelen her insan farklı bir cevap verirdi. Çünkü wabi-sabi’nin net bir tanımı yok. Bu aslında her birey için farklı algılanır.

Wabi’yi “sade şıklık” olarak, sabi’yi de “kusurlardan keyif alma” şeklinde tanımlayabiliriz. Basitleştirilmiş bir şekilde, wabi-sabi, dünyanın doğal kusurunu kutlamayı ve bu kusurda belirli bir güzelliği görmeyi düşünmek olarak tanımlanabilir. Bu, hem çevremizdeki şeyler hem de kendimiz için zamanın etkisini önemli hale getiren bir bakış açısıdır. Yani onlar için zaman; çürüme değil değerlenme ve zarafet bulmaktır. Ayrıca bu felsefe, zamanla meydana gelen kusurları bir benzersizlik ve zamanın geçiciliğinin farkındalığı olarak algılar. Bu felsefeyle, dünyada geçici varlıklar olduğumuzun farkında oluruz.

Yani wabi-sabi doğal büyüme, ölüm ve çürüme döngüsünün kabulü, doğadaki kusur ve derinlikte güzellik bulma sanatıdır. Bu, normalliğin güzelliğinin ve dünyadaki yaşamın doğal döngüsünün bir çeşit kutlamasıdır.

Peki antik Japon krallığını bir kenara bıraksak bu felsefeyi modern dünyada nasıl uygulayabiliriz? Aslında bu felsefeyi benimsemek oldukça kolay ihtiyacımız olan şeyler; sadelik ve basitlik. Hepsi bu. Eğer bakış açınızı değiştirirseniz sahip olduğunuzu düşündüğünüz kusurlarınızın da sizin bir parçanız olduğunu kabul etmeniz ve onlarla yaşamayı öğrenmeniz hiç de zor değil. Burada söylemek istediğim şey şu an ki durumunuzu olduğu gibi kabul etmeniz değil. Bizler hareketli ve bilinçli canlılarız eğer bizim çabamız dahilinde değiştirebileceğimiz bir şey varsa bunu değiştirebiliriz ama çabamız dahilinde olmayan – örneğin ölüm – konuları sükunetle karşılamak ve bunun doğal bir döngü olduğunun farkına varmak bizim elimizdedir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]