HTTP NEDİR?
0 (0)

HTTP ne anlama geliyor?

HTTP, ” Köprü Metni Aktarım Protokolü ” anlamına gelir. Tim Berners-Lee tarafından CERN’de (İsviçre) HTML  ve  URI gibi dünya çapında ağın temelini oluşturan diğer kavramlarla birlikte geliştirildi. HTML (Hypertext Markup Language) bir web sitesinin yapısını ve düzenini tanımlarken, HTTP sayfanın sunucudan  istemciye nasıl aktarılacağını kontrol eder  . Üçüncü konsept  URL (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyici)  bir kaynağın (örneğin bir web sitesi) web üzerinde nasıl adreslenmesi gerektiğini tanımlar. Öyleyse, HTTP ve HTML kısaltmalarında kullanılan ” hiper metin ” terimi aslında ne anlama geliyor? Hepimizin aşina olduğu bir kavramı ifade eder: dosyaları bağlama. Köprüler  web sitelerine yerleştirilir ve başka sayfalara yönlendirilir.

HTTP’nin amacı nedir?

Web tarayıcınıza bir internet adresi girerseniz ve bundan kısa süre sonra bir web sitesi görüntülenirse, tarayıcınız HTTP aracılığıyla web sunucusuyla iletişim kurmuştur. Mecazi anlamda HTTP, web tarayıcınızın bir istek hakkında bilgi vermek için web sunucusuyla konuşmak için kullandığı dildir.

HTTP nasıl çalışır?

HTTP’nin nasıl çalıştığını açıklamanın en kolay yolu, bir web sitesinin nasıl talep edildiğine dair bir örneğe bakmaktır:

Kullanıcı  , internet tarayıcısının adres çubuğuna studyinaksaray.com yazar.

Tarayıcı, ilgili isteği etki alanını yöneten web sunucusuna HTTP  İsteğini gönderir . Genellikle istek, “Lütfen dosyayı bana gönder” şeklindedir. Alternatif olarak, müşteri “Bunu aldın mı? dosya?”.

Web sunucusu HTTP isteğini alır, istenen dosyayı arar ve talepte bulunan istemciye arama sonucunu bildiren başlığı geri göndererek başlar.

Dosya bulunursa ve müşteri gönderilmesini isterse (ve sadece var olup olmadığını bilmek istemezse), sunucu mesaj gövdesini başlıktan sonra gönderir (yani gerçek içerik). Örneğimizde bu, index.html dosyasıdır .

Tarayıcı dosyayı alır ve bir web sitesi olarak görüntüler.

HTTP ne zaman kullanılır?

Başlangıçta, HTTP yalnızca bir web sunucusundan bir HTML belgesi istemek için kullanıldı. Bugün, protokolün birçok farklı kullanımı vardır:

Tarayıcılar , modern web sitelerinde kullanılan her tür medyayı talep etmek için HTTP kullanır : metin, resimler, videolar, program kodu vb.

  • Uygulama programları , uzak sunuculardan dosya ve güncelleme istemek için HTTP kullanır.
  • REST API web hizmetleri işlemek için bir HTTP tabanlı bir çözümdür.
  • Başka bir HTTP tabanlı teknoloji WebDAV’dır .
  • HTTP, makineden makineye iletişimde web hizmetleri arasında iletişim kurmak için bir protokol olarak kullanılır  .
  • Medya oynatıcılar da HTTP kullanır.
  • Web üzerindeki veritabanlarına da HTTP kullanılarak erişilebilir (yani CRUD işlemleri).
Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]