Ihlara Vadisi Aksaray
0 (0)

Ihlara Vadisi Aksaray’a 35 km uzaklıkta. Ihlara Vadisi Aksaray’a bağlı Ihlara kasabasındadır. Ihlara vadisi dünyanın en büyük ikinci kanyonudur. Özellikle trekking yapmak isteyen doğa severler için güzel bir seçenek olacaktır. Ihlara Vadisinin tam ortasından Melendiz çayı akmaktadır. Kenarında güzle yürüme alanları vardır.

Ihlara Vadisinde birçok kilise bulunmaktadır. Vadiye inmek için 400 tane basmaktan inmek gerekmektedir. İnmesi ve tekrar çıkması biraz uzun sürebiliyor. İndiğiniz zaman manzaranın karşısında o kadar basamağı indiğinize değdiğini hissediyorsunuz. Vadide kesin görülmesi gereken kiliseler vardır. Ağa çaltı Kilisesi Pürenliseki Kilisesi Kokar Kilise Yılanlı Kilise Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi Sümbüllü Kilise gibi

Vadiye Giriş
Ihlara Vadisine müze kart ve ya bilet alarak girilebiliyor. Belli bir yaştaki çocuklara ücretsiz ama üniversite öğrencilerine ücretsiz değildir.

Ihlara Vadisine Ne Zaman Gidilir?

Ihlara vadisinin en güzel vakit geçirilecek zamanı Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları yani havaların ılık olduğu zamanlar. Çok sıcakta ve çok soğukta o kadar büyük bir yerde vakit geçirmek, o kadar merdiven basamağını inmek kolay olmayacaktır. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında en çok yerli ve çok sayıda turistin olduğu zamanlardır.

Ihlara vadisi kesin görülüp gezilecek yerlerden biridir. Ihlara vadisi tam anlamıyla gezmek için bir gün bile az gelir tam bir günde bir çok kiliseyi görmeye gezmeye yeterlidir. Her kilisenin de bir hikayesi ve anlamı vardır. Kiliselerin girişinde tarihi ve hikayeleri hakkında detaylı bilgi vermektedir. Tam bir doğa harikası olan Ihlara vadisi on dört kilometre uzunluğundadır. Buda doğa yürüyüşü yapak isteyeler için adeta biçilmiş kaftan. Vadinin sonunda da Belisırma kasabasında Melendiz çayı üzerinde yemek yiyebileceğiniz, çay kahve içeceğiniz çok güzel oturulacak dinlenecek yerler vardır kesin uğramalısınız.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]