İştahınızı Kaçıracak 5 Yemek
0 (0)

1. Puffin heart


Diğer yerli İzlanda yaban hayatı yemekleri , minke balinası, köpekbalığı ve at gibi uzun süredir devam eden bir geleneğin parçası olsa da, füme martı belki de en lezzetli olanıdır. Bazıları tadı kurutulmuş dana eti gibi olduğunu söylüyor. Çoğunlukla çeşitli soslar ve soslar içeren, yemeğin hazırlanmasının bir çok yolu vardır. Çiğ martı kalbini yeme eylemi bir incelik olarak kabul edilir ve sözde en iyi kısımdır. Bununla birlikte, artık eskisi kadar yaygın değil ve bugünlerde sadece eski İzlandalı neslinin çiğ martı yüreğini yediğini görebilirsiniz. İzlanda’nın martı kolonileri, 10 ila 15 milyon tahminiyle tüm dünyada en çok sayıdaki kolonidir. Norveç’te martı avı yasadışı olsa da, İzlanda ve Faroe Adaları hala izin verilen yerlerdir. Bu yemeğin iştah kaçıran tarafı o tatlı martıların kalbini çiğ yemeniz ben tiksindim açıkçası.

2. Balut


Balut veya balot, kabuğu yenilen döllenmiş ördek embriyosudur. Filipin’lerde genellikle sokak
yiyeceği olarak satılır. Güneydoğu Asya ülkelerinden Laos, Kamboçya Tayland ve Vietnam’ın ortak
gıdasıdır. Genellikle bira ile birlikte servis yapılır.

3. Fugu


Fugu, Japonca: 河豚, 鰒 veya フグ), özellikle Japon mutfağında yenilen bir balon balığı türüdür. Fugu, Indo-Pasifik kökenli bir türdür, tetrodotoksinden dolayı oldukça zehirli olup çok ince olan zehirli damarlarının tek tek çıkarılarak dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Eğitimli aşçılar tarafından yapılmasına izin veriliyor çünkü kendi evinde hazırlamaya çalışıp ölümle sonuçlanan vaka sayısı oldukça yüksek.

4. Sannakji


Sannakci veya sannakci hoe Kore mutfağına ait çiğ yemektir. Üzerine bir kaşık kadar susam ve susam yağı dökülmüş, küçük ahtapotun kollarından ibarettir. Ahtapot kolları doğranmış halde bile hareket etmektedir. Sannakcinin diğer bir türünde ahtapot komple şekilde sofraya verilir.

5. Surstromming


İngilizceden çevrilmiştir-Surströmming, en azından 16. yüzyıldan beri İsveç mutfağına özgü hafif tuzlu fermente Baltık Denizi ringa balığıdır. İsveççe’ de strömming olarak bilinen Baltık ringa balığı, Kuzey Denizi’nde bulunan Atlantik ringalarından daha küçüktür. Evde yememenizi öneririm zira kokusu bütün evi sarmaya yeterli.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]