LAN NEDİR?
3 (1)

LAN (Local Area Network), yerel alan ağı anlamına gelir. Bir ağ , iki veya daha fazla bağlı bilgisayardan oluşan bir gruptur ve bir LAN, genellikle aynı bina içinde olmak üzere küçük bir coğrafi alan içinde bulunan bir ağdır. Ev WiFi ağları ve küçük işletme ağları, LAN’ların yaygın örnekleridir. LAN’lar da oldukça büyük olabilir, ancak birden fazla binayı kaplarlarsa, bunları geniş alan ağları (WAN) veya metropolitan alan ağları (MAN) olarak sınıflandırmak genellikle daha doğrudur.

LAN’lar nasıl çalışır?

Çoğu LAN, İnternete merkezi bir noktadan bağlanır : bir yönlendirici . Ev LAN’ları genellikle tek bir yönlendirici kullanırken, daha geniş alanlardaki LAN’lar daha verimli paket teslimi için ek olarak ağ anahtarlarını kullanabilir .

LAN’lar, ağ içindeki cihazları bağlamak için neredeyse her zaman Ethernet, WiFi veya her ikisini kullanır. Ethernet, Ethernet kablolarının kullanılmasını gerektiren fiziksel ağ bağlantıları için bir protokoldür. WiFi, radyo dalgaları aracılığıyla bir ağa bağlanmak için kullanılan bir protokoldür.

Sunucular, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, IoT cihazları ve hatta oyun konsolları dahil olmak üzere çeşitli cihazlar LAN’lara bağlanabilir. Ofislerde, LAN’lar genellikle dahili çalışanlara bağlı yazıcılara veya sunuculara ortak erişim sağlamak için kullanılır.

LAN kurmak için hangi ekipman gereklidir?

İnternete bağlı en basit LAN’lar yalnızca bir yönlendirici ve bilgisayar cihazlarının yönlendiriciye bağlanması için Ethernet kabloları veya WiFi bağlantı noktası gibi bir yol gerektirir. İnternet bağlantısı olmayan LAN’ların veri alışverişi için bir anahtara ihtiyacı vardır. Büyük bir ofis binasındakiler gibi büyük LAN’lar, verileri doğru cihazlara daha verimli bir şekilde iletmek için ek yönlendiricilere veya anahtarlara ihtiyaç duyabilir.

Tüm LAN’lar İnternete bağlanmaz. Aslında, LAN’lar İnternet’ten önce gelir: İlk LAN’lar 1970’lerin sonlarında işletmelerde kullanıldı. (Bu eski LAN’lar, günümüzde artık kullanılmayan ağ protokollerini kullanıyordu.) Bir LAN kurmanın tek gerekliliği, bağlı cihazların veri alışverişi yapabilmesidir. Bu genellikle paket anahtarlama için ağ anahtarı gibi bir ağ oluşturma ekipmanı gerektirir. Bugün, İnternet’e bağlı olmayan LAN’lar bile İnternette kullanılanlarla aynı ağ protokollerini ( IP gibi ) kullanıyor.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 3]