Lanetli Güzel Kadın
0 (0)

Stheno (Güçlü), Euryale (Uzağa Atlayan), Medusa (Kraliçe) adında üç kardeş varmış. Medusa adındaki kardeş, aralarında tek ölümlü olanıymış. Bu kız o kadar güzelmiş ki evrende ona rakip bir kadın bulmak mümkün değilmiş. Güzelliği ile tüm evreni kıskandırır ve tüm tanrıları kendine aşık edebilirmiş. Baş tanrı Zeus’un en sevdiği kızı zeka tanrıçası Athena’ya ait bir tapınakta yaşayan bu üç kardeş arasında Medusa kendini tanrılara adamış. Athena Medusa’nın güzelliğinden etkilenmiş fakat kendisini daha güzel bulduğundan dolayı pek fazla umurunda olmamış.

 

Zaman geçmiş ve Athena Atina şehrinde koruyucu olmak istiyormuş fakat başka bir tanrı daha varmış koruyucu olmak isteyen, oda denizlerin tanrısı Poseidon’muş. Kendi aralarında anlaşamadıkları için öneri sonucunda Atina şehrine kim daha faydalı olan bir şey yaparsa ve bunu halk belirleyecek, yapan kişi Atina şehrinin koruyucusu olacak. Halk Atina şehrinin koruyucusunu Athena olarak seçmişler.

 

 

Medusa’nın güzelliği dilden dile dolanırken Poseidon’un kulağına gitmiş ve yenilgiyi hazmedemediğinden dolayı tapınağa gitmiş. Gittiği sırada dilden dile dolanan Medusa’nın güzelliğini görmüş ve ona deliler gibi tutulmuş. Zaman geçtikçe bu sevdaya yenik düşerek tapınağa bir gün gizlice girerek, gizlice Medusa’ya sahip olmuş ve çok fazla zaman geçmeden Athena’nın kulağına gitmiş bu olay. Athena kendini aşağılanmış hissetmiş ve bu olayı kullanarak Medusa’yı cezalandırmış. Güzeller güzeli yüzünü çirkinleştirmiş, sırma saçlarının yerine yılanları koymuş. Medusa’nın gözlerinin içine bakanları taşa çevirmesi için lanetlemiş.

 

 

            Athena bu lanetli ceza ile öfkesini dindirememiş zaman içerisinde ve bu sebepten dolayı Medusa’yı öldürmek istiyormuş. Bunun için Zeus ile Danae’dan olma, yani üvey kardeşi olan Perseus ile bir ortaklık sonucunda Medusa’nın kafasını kestirmeye karar vermiş. Perseus bu isteği yerine getirmek istemiş ve bundan dolayı tanrılar ona birtakım eşyalar vermiş. Bu eşyalar bir görünmezlik sağlayan miğfer, sihirli bir kılıç ve kanatlı sandaletmiş. Bu eşyaları kullanarak Medusa ve kardeşlerinin sürülmüş olan dünyanın en kuzeyinde yer alan Hyperborea’ya gitmiş. Kardeşleri uyur halde bulmuş, bunu da fırsat olarak değerlendirerek Medusa’nın kafasını bedeninden ayırmış. Bu sırada lanetlenmesinin sebebi olan Poseidon’dan halen hamileyken başsız bedeninden kanatlı at Pegasus ile dev Khrysaor meydana gelmiş. Perseus Medusa’nın kafasını çantasına atmış ve Olimpos’a geri dönmüş.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]