Madde Bağımlılığı
5 (1)

Merhaba bugün ki yazımda madde bağımlılığı nedir, ne gibi etkilere yol açar ve bireysel ve toplumsal açıdan nasıl etkilere yol açar gibi konulara değinmek istiyorum.

Günümüzde çoğunluğu genç hatta çocuk yaşta olan ve orta yaştan insanların sorunlardan, problemlerinden uzaklaşmak ve daha çok eğlendirdiğini düşünerek özellikle arkadaş çevresinden ve gittikleri ortamlardan kötü yola düşebiliyorlar.

Son zamanlarda oldukça yaygın olan madde bağımlılığı nedir peki?

Madde bağımlılığı Yeşilay’ın tanımına göre ‘Vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır.’ olarak belirtilmiştir.

Yeşilay’ın tanımında da belirtildiği gibi madde bağımlığı yavaş yavaş oluyor. İlk başlarda ‘bir kereden bir şey olmaz’, ‘ben bağımlı olmam’, ‘ herkes kullanıyor’ gibi düşüncelerle başlanıyor. İnsan kendi bile fark etmeden yavaş yavaş bağımlı olmaya başlıyor, artık eskisi gibi madde kullanımı yetmiyor dozunu arttırma gereksinimi duyuyor. Böylelikle maddeye bağımlı bir birey haline geliniyor.

Madde bağımlılığı deyince insanın ilk önce aklına uyuşturucu, eroin, kokain, morfin, esrar gibi şeyler gelse de kafein ve tiner gibi şeylere de bağımlı olan insanlar vardır.
Maddeler başta tek kullanımlık ve temini kolay olsa da bağımlılık arttıkça bulması zorlaşabiliyor. Bağımlı kişinin istediği dozu bulamaması halinde veya alacak parası olmadığı zaman saldırganlaşa biliyor ailesi ve kendine zarar vermekten asla çekinmiyor. Madde satın alabilmek için toplumun düzenini etkileyecek hırsızlık, soygun gibi suçları da işlenebiliyor.

Tolum olarak yanlış durumlarda olan insanları her zaman kınıyoruz ve hakkında konuşuyoruz. Yanlış durumlarda olan insanları kınamak yerine ona yardımcı olup, destek verip bu yoldan dönmelerini normal hayat yaşamaları için desteklemeliyiz.

Bugün de böyle bir konuya değinmek istedim umarım kimse böyle bir durumla karşı karşıya gelmek durumunda kalmaz. Herkes sağlıklı, mutlu ve sadece medde bağımlısı değil hiçbir şeyin bağımlısı olmadan yaşar.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]