Modern Kölelik
0 (0)

Mekanik varlık olarak kabul edilen insanın bir üretim robotuna dönüştürülmesiyle, belirli kişilerin elindeki imkan ve imtiyazları daha çok arttıran helis bir yapı devreye girdi. 19’uncu yüzyılın acımasız kişilerinin kendisine sömürü olarak gördüğü coğrafyalardan alınan fonla yeni bir dünya merkezi inşa edildi.

Doğanın dışına çıkarılan insanların bir araya toplandığı yeni kentlerde, her geçen dönem kalabalıklar daha da arttı. Daha çok üretim, daha çok iş gibi sonsuz hırsların kölelerine dönüştürüldü.

19’uncu yüzyılın son çeyreğinde ilk adımları atılan,  Çin’in  adeta  köleliğe  eş değer ucuz işçilik ve üretim arzusu sonucu kurulan fabrikalar modern çağın tedarikçi birer laboratuvarı gibi kendini gösterdi. Üst katı yatakhane, alt katı fabrika olan kapalı mekanlarda sadece uyumak ve çalışmak zorunda kalan yüz milyonlarca kişi, sosyo-ekonomik bir patlamanın da habercisiydi.

Ülke büyüklüğündeki fabrikalarda birer makine makine gibi yaşayan insanların denetlenmeleri de yine bizzat kendi ürettikleri araçlar tarafından gerçekleştirildi. Kültür, gelenek ve görenek gibi birçok değerlerinden arındırılmış mekanik bir insan topluluğu elde edildi.

Mahremiyetin hiçe sayıldığı birlik bütünlük duygusunun yok edildiği yeni bir paradigmanın esaslarına göre bir yönetimin oluşması kaçınılmaz bir hal aldı.

200 milyon kamera ile anlık kayıt altına alınarak her nokta da an be an takip altına alınan Çinlilerin, işledikleri her türlü suç ve davranış megaboard’lar aracılığıyla yüz kızartacak bir şekilde ilan ediliyor. Distopik bir dünyanın içinde kendilerine bir bölüm ayıran Çinliler bununla da kalmayıp puan sistemi ile ait oldukları kast sistemi içerisinde yaşam savaşı veriyorlar.

İnsan özne olmaktan nesne olmaya dönüştüğü anda özgürlüğünü de bilgeliğini de yitirdi.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]