Muhabbet kuşu beslemek isteyenler nelere dikkat etmeli?
5 (4)

Muhabbet kuşları insanların evlerinde beslemek için en çok tercih ettiği kuş türlerinden biridir. Bizde yaklaşık 1.5 yıldır muhabbet kuşu besliyoruz evimizde. Muhabbet kuşları ile ilgili bilgilendirici bir yazı paylaşmak istedim,  muhabbet kuşu almak isteyen veya almaya heveslenenler nelere dikkat etmeli?

  • Öncelikli olarak geçici bir heves değilde gerçekten beslemek istiyormuyuz buna karar vermeliyiz, çünkü bu canlılar son derece naif ve insana alışan yapıdadır,bir heves alıp kısa süre sonra beslemekten vazgeçmek üzücü sonuçlara neden olabilir.
  • Daha sonrasında aldığınız muhabbet kuşunu ve yuvasını evinizde uygun bir konuma yerleştirmelisiniz. Örneğin güneş alan havadar ve temiz bir konumda bulunmalı. Odanın ısısı ne çok alçak ne çok yüksek olmalı.
  • Muhabbet kuşlarının genel bakımı düzgün bir şekilde yapılmalı, yem ve sulukları sık sık temizlenmeli.
  • Gün içerisinde en az bir sefer serbest bırakılması muhabbet kuşunuzun sizinle pozitif İletişim kurması açısından önemli bir husustur.
  • Muhabbet kuşları el ile yakalanmaya değilde daha çok ele alıştırılmaya özen gösterilmelidir. Bu sayede sizden korkmadan yanınıza gelebilecektir.
  • Muhabbet kuşlarını rahat hareket edebilmeleri ve daha hızlı alışabilmeleri için uygun bir kafes alınmalı. Bu kafesde tahta tünek kullanılmalı, eğer tek beslenen bir kuş ise ayna kullanımından kaçınılmalı, çünkü muhabbet kuşlarınızı aynaya alıştırmak yerine bir eş almak en doğrusu olacaktır. Eş almak noktasında acele etmek yerine 7-8 aylık kadar olmalarını beklemek en sağlıklısı olacaktır. Eğer eşli bir çift kuş almışsanız televizyonun olmadığı ve pek kullanılmayan bir odaya yerden yüksek bir konuma yetleştirmeniz kuşların birbirleri ile pozitif ilişki kurmaları için çok daha iyi olacaktır.
  • En önemli noktalardan birisi de muhabbet kuşlarının doğal ortamlarına yakın bir atmosfer oluşturabilmek için kafeslerine arada sırada havuç, kıvırcık ve nane gibi doğal sebzelerin yerleştirilmesidir.
Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 4 Average: 5]