Müzik Gerçekten Ruhun Gıdası mı ?
0 (0)

Bir çoğumuzun bildiği bir laf olan “Müzik Ruhun Gıdasıdır” cümlesini gelin birlikte irdeleyelim. Müzik bir çoğumuzun vazgeçilmezi gibi hatta günlük ihtiyacımız olarak düşündüğümüz kendimizi dinlendirme ve rahatlama seçeneğidir. Müzik ile iç içe olmak şarkılar ve türküler ile haşır neşir olmak bir çoğumuzu günlük stresten uzaklaştırmak için güzel bir aktivite olabilir lakin bu bizim elimizde olan bir şeydir. Pozitif, enerji veren şarkıların modumuzu anlık olarak yükselttiği gibi negatif, enerjisi düşük şarkılar dinlemekte bizi bir o kadar bayar ve modumuzu düşürür. Dinlediğimiz müzikler bizim ruhumuzu hatta kişiliğimizi yansıtır. Her şeyi yolunda giden bir kişinin dinlediği müzik türüyle hayattan zevk almadan yaşayan birisinin dinlediği müzik türü tabi ki de aynı olamaz. Bu konuda genelleme yapmak doğru olmaz ama çoğunlukla durum bahsettiğimden ibarettir.

Kendini bilen bireyler daha doğrusu duygularına hakim olmayı bilen kişiler hayattan bıktığı ve gününün kötü geçtiği zamanlarda da enerjisi düşük şarkılar dinlemek yerine pozitif ve hayata bağlayan müzik türlerini tercih etmeleri onları yaşadıkları bunalım, çaresizlik ve bıkmışlık hissiyatına biraz olsun engel olmayı başarır. Ben duygularını bastırmayı ve hakim olmayı beceremeyen birisi olarak modumun yani enerjimin düşük olduğu zamanlarda modumu ve enerjimi daha çok düşürecek şarkıları tercih etme hatasına kapılıyorum. Bu hatayı yapmayıp yorgun ve bıkmışlık duygularının olduğu zamanlarda enerjimi yükseltecek şarkıları, müzik türlerini tercih ettiğimde modum yükseliyor ve hemen yatağımdan kalkıp herhangi bir uğraş bulup onunla ilgileniyorum.  Yani bu yazdıklarımdan şunu çıkarmalıyız ki müzik gerçekten bizim en derinlere kadar hissettiğimiz bir sanattır. Modumuz nasıl olursa olsun dinlemesini bildikten sonra müziğin her türlüsünü dinlemek bize zevk verecektir. Hayat yaşadığımızdan ibaret, elimizdekilerle yetinmeyi bildiğimiz ve ufak aktivitelerden bile mutluluk duyamayı bildikten sonra gerçekten yaşamın verdiği zevk hissiyatına kavuşuruz.

 

Eski çağlardan günümüze kadar ulaşmış olan müzik hayatın her alanında bizim bir parçamız olmayı başarmıştır. Ne bizler müziksiz yapabiliriz ne de müzik bizsiz var olmayı başarabilir. Birbirimizi tamamladığımız güzel bir rahatlama sanatıdır diyebiliriz. Müzikle Kalın…

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]