Narsistliğin başka bir boyutu “megalomani”
0 (0)

Birçoğumuzun daha önceden birçok kez duyduğu bir terim “megaloman”. Hatta birçok kez bu durumdan muzdarip insanlarla bir arada bulunmuşuzdur. Genel olarak bu durumdan muzdarip insanlar kibirli ya da kendini beğenmiş olarak tanımlanmaktadır. Bu yüzden bu tür insanlarla ilişki kurmak oldukça zordur. Peki “megalomani” nedir, nasıl başlar ve tedavisi var mıdır? Gelin bunları birlikte inceleyelim.

Megalomaninin klink tanımı itibariyle narsistik kişilik bozukluğudur. Narsisizm en basit anlamıyla kendini sevme olarak tanımlanır. Kendi sağlığını, mutluluğu önemseyerek kendini sevmek normal kabul edilse de diğer insanları nesnelleştirerek sadece kendine hizmet etmeleri için kullanmak normal kabul edilemez.

Megalomani, kişinin üstünlüğüne, görkemli yeteneklerine ve hatta her şeye gücü yetebileceğine dair gerçekçi olmayan bir inançtır. Bu tür kişiler başkaları üzerinde tam güç ve kontrol ihtiyacı hissederler, genel olarak empatiden yoksundurlar ve duygusal durumlara karşı normal tepki göstermezler.

Megalomaninin nasıl geliştiğini anlamak için narsisizmin nasıl başladığına bakmamız gerekli. Narsisizmin sebeplerinden biri[1] çocuklukta anne hassasiyetinin ve sevgisinin olmamasıdır. Bu nedenle, çocuk her ne olursa olsun, bu açığı telafi etmeye çalışır. Ebeveynlerini idealize ederken kendisini “evrensel” bir merkez hayal eder. Bu sebeple çocuklarda oluşan kişisel büyüklük inancı, eleştiriye karşı yüksek hassasiyet, iç boşluk ile karakterize kişilik bozukluğu geliştiririyor.

Megaloman kişilere tarihten bir örnek vermek gerekirse Adolf Hitler buna uygun bir örnek olacaktır. Hitler, Almanya’nın askeri lideri olarak zirvede durmaktan memnun değildi. Onun megaloman yapısı yüzünden; o tüm dünyayı fethetmek için çabaladı. Hitler için “üstün ırk”[2] olmak yeterli değildi. Bununla birlikte bazı ırkları da yok etmek istedi.

Bu güce açlıkla birlikte muazzam bir ego ve özgüven sergileyen kişi, o kadar düşük benlik saygısına ve o kadar kırılgan bir egoya sahiptir ki, benliğin yok edilmesinden korkarak, kendisine karşı olan herhangi bir ifadeye dayanamaz. Bu nedenle, onun kontrolü altında olmayan her şeyi bir tehdit olarak algılanır. Bu durumda da elinde yeterince güç varsa diktatörlük başlar.

Megalomanlar, sonuçsuz yıkıcı davranışlarda bulunabileceklerine inanabilir. Soykırım aşırı bir örnek olsa da, seri katiller de megalomaniden muzdarip olabilir.

Son olarak megalomani, bipolar bozukluk ve şizofreni ilaçlarıyla tedavi edilebilir. Siz veya tanıdığınız biri bu tür bir ruh hali içindeyseniz profesyonel destek almanızda fayda var. Bu durum virüs veya soğuk algınlığının aksine, tedavi olmaksızın iyileşmesi zordur.

Kaynaklar;

[1] https://tr.psichiatria.org/narsizm-2/#Narsisizm_Nedenleri

[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Üstün_ırk

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]