Nazım’ın Piraye’si Değil, Haşim’in Piraye’si
0 (0)

Hepimizi etkileyen ya da bakış açısını değiştiren bir kitap vardır. Benim birçok kitap var ama okuduğum zaman çok ağlamıştım ve beni çok derinden etkileyen bir kitap olmuştu. Bu kitap kadar etkilendiğim bir kitap olmadı. O yüzden sizinle paylaşmak istedim. O zaman hadi kitabın özetine gidelim 🙂

Nazım Hikmet’ten esinlenerek Piraye koymuştu kızının adını babası.  Piraye batı kültürünü benimsemiş batı da büyümüş maddi durumu iyi olan bir babanın kızı. Piraye de batı da büyümüş ve babasının izinden giderek o da diş hekimliğini istiyor.  Güzel bir üniversitede diş hekimliği bölümünü kazanıyor.

 Üniversite hayatı Piraye’nin de hayatının değişmesine neden oluyor. Hayatının aşkı ile karşılaşıyor. Üniversite de etrafında koruma gibi adamlarla gezen Haşim, Piraye’yi görür görmez etkilenir ve hayatının kadını olduğunu düşünerek Piraye’yi uzunca bir süre takip eder ve ettirir.  Piraye gel zaman git zaman bunu fark eder ve rahatsız olur Haşim’le konuşmaya karar verir.

Herkes Haşim’e hayran hayran bakar.  Bakar bakmasına ama Piraye onun bakışlarından rahatsız olur. Haşim bu durumu anlar ve diğer kızlar gibi olmadığı için bu durum Haşim’in daha çok hoşuna gider ve Piraye’yi daha çok sevmesine neden olur.

Haşim ile Piraye birbirlerine zıt karakterlerdir aslında.  Haşim aşiret kültürü ile büyüyen Doğu kökenli bir çocuktur. Piraye ise tam tersi bir aileden gelmiştir. Gel zaman git zaman Haşim ile Piraye evlenirler. Piraye Diyarbakır’a gelin gider. Ailesi Piraye’nin gitmesini hiç istemez ama Piraye aşkının peşinden gider ve doğup büyüdüğü şehre veda etmek zorunda kalır. Tabii Haşim’in ailesi de istemez Piraye’yi. Kendi aşiretlerinden bir gelin almak, içlerine yabancı gelin girmesin isterler. İkisi de aile sözlerini dinlemezler ve sevdalarını sürdürürler.

 

Kitaptan bir dizi 

Haşim’in ailesi çocuk ister ve bir çocukları olsun diye baskı yaparlar Haşim’e. Haşim ile Piraye’nin çocukları olmaz. Tedavi görürler ancak ne yazık ki tedavi bir türlü yanıt vermez.  Haşim’in ailesi batılı gelin Piraye ile dalga geçer ve Haşim ile aralarını bozmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Soylarının genişlemesi ve soylarının devamı için erkek torun isterler. Haşim’i Piraye’yi öldürmekle tehdit ederler. Piraye’ye kör kütük olan Haşim ne yazık ki kabul eder ve Piraye ile yolları ayırırlar ve boşanırlar.

Sevmediği kadınla evlendirilen Haşim, çok mutsuzdur ve aklında hep Piraye vardır. Piraye’nin ailesi kızlarının hep arkasında olur ve Piraye’yi hiç yalnız bırakmazlar. Gel zaman git zaman aşiret olayları Haşim’in ölümüne neden olur.  Piraye bunu duyar ve apar topar Haşim’in cenazesine gider. Sevdiği adamı, hayat arkadaşını kaybettiği için çok üzgündür Piraye ve etraftakilere de bir o kadar öfkeli. Hamiledir Piraye. Artık hayatına karnında ki bebeği ile devam edecektir. Karnında Haşim’den bir can taşır ve bebeğin cinsiyeti erkektir.

Piraye bebeğinin ismine babasının adını verir. Haşim’in en güzel hediyesi Haşim’in adını taşır.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]