Neden rüya görürüz
0 (0)

Rüya kelime anlamı[1] itibariyle gerçekleşmesi imkânsız durum, hayal ya da gerçekleşmesi beklenen ve istenen şey, umut anlamlarına gelmektedir. Peki neden rüya görürüz? Bunun belirli bir sebebi var mı? Öncelikle belirtmeliyim ki rüyanın neden görüldüğü hakkında günümüzde kesin bir doğruya ulaşılamamıştır fakat araştırmacılar bu konuda birçok teori ortaya atmışlardır. İlk olarak psikolojide önemli bir kaç ismin rüyaları nasıl yorumladıklarını inceleyelim.

Öncelikle psikolojinin önemli isimlerinden Freud’un bu konudaki görüşüne bakalım. Freud’a göre rüyalar[2], insanların etik değerler sonucu kendini bazı konularda “frenlemesi” ve toplumsal baskılar sonucu bastırdıkları düşünce ya da duyguların bir nevi dışavurumudur. Yani kısaca, bilinç dışının ön plana çıkması olarak da değerlendirebileceğini söylemektedir.

İsviçreli psikiyatr ve analitik psikolojinin kurucusu Carl Jung’a göre[3], tıpkı düşüncelerimiz gibi, rüya, arketip ve öteki zihinsel imgelerin de kendi ayrı ruhsal gerçeklikleri vardır. Bunlar bize, “bizim” asla düşünemeyeceğimiz çok değerli kavrayışlar kazandırabilir. Bununla birlikte, Jung rüyaların yerine getirdiği çeşitli işlevlerin olduğunu belirtir. Bu işlevler:

Bilinçli zihnin bir biçimde kusurlu ya da çarpıtılmış alanlarının telafisi işlevini görmek

Kolektif bilinçdışından arketipsel anıları geri getirmek

Yaşamlarımızın bilinçli olarak farkında olmadığımız iç ve dış yönlerine dikkat çekmek olarak tanımlamıştır.

Gelin şimdide yazımın başında belirttiğim teorilerden bazılarını birlikte inceleyelim.

1- Hatırlamak için rüya görürüz
Uyumak, zihinsel aktivitelerin verimini artırmak için çok iyi bir yoldur. Fakat bunun yanında uyurken rüya görmek çok daha iyidir. Bilim insanları, bazı hafıza işlemlerinin yalnızca uyku esnasında meydana geldiğini ve gördüğümüz rüyaların da bu yapılan işlemlerin bir sonucu olduğunu düşündüler.

2- Unutmak için rüya görürüz
Beynimizde sayısızca sinir bağlantısı bulunmaktadır. Tasarladığımız ve gerçekleştirdiğimiz her şey bu bağlantıları oluşturur. 1983 yılında bilim insanları tersten öğrenim denilen nöro-biyolojik rüya teorisinden yola çıkarak uyku esnasında ve özellikle uykunun en derin evresi adını verdiğimiz REM
döngüsünde sinirsel bağlantıların beyin tarafından incelenip hiçbir işe yaramayacak olanların silinip atıldığını tespit etmiştir. Rüya görmemizin asıl nedeni olan bu unutma süreci olmadan, beynimiz gereksiz sinirsel bağlantılarla dolabilir ve bu unutulması gereken düşünceler organizma uyanıkken gerçekleşmesi gereken düşünme eylemini engelleyebilir.

3- İyileşmek için rüya görürüz
Beyin içindeki stres sinir ileticileri, uykunun en derin evresi olan “REM” bölümünde daha az aktiftir. Bu nedenle bazı bilim insanları, rüya görmenin amaçlarından birinin psikolojik açıdan iyileşmeyi sağlamak amacıyla, olumsuz tecrübelerimizin bizlere verdiği acıyı azaltmak olduğunu ileri sürmektedirler.

Bu teorilerden çıkarabileceğimiz kısa sonuç ise, rüyaları görmemizin nedeni uykudayken bilinçaltımızın beynin kontrolü altında olmasıdır.

Kaynaklar:
[1] https://sozluk.tdk.gov.tr
[2] https://wannart.com/icerik/7433-freuda-gore-ruyalarin-anlami-nedir
[3] https://holyharmony.wordpress.com/2014/12/25/ruyalar-ve-semboller/

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]