Pişman(niye) tatlısı
0 (0)

İlk başta kendi yaşadığım ilçemin bu kadar meşhur ve sevilen tatlısını anlatacağım için çok gururluyum. Pişmaniye sevgisi çok eski zamanlara kadar dayanır. Eski bir tarihi vardır pişmaniyenin. Otobüs yolculuğu yapan insanlar az buçuk bilirler otogarlarda pişmaniye satmak için otobüslere gelen insanları.Çoğu insan severek alırdı bu tatlıyı.. Sevdikleriyle birlikte yenilebilecek bir tatlıdır. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım. Birazda sizlere pişmaniyenin tarihi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Şenliklerde ikram edilen şehirler arası yolculuklarda herkesin vazgeçilmez hediye olan pişmaniye, 1601-1611 yıllarında İran ve Ermenistan’dan gelip İzmit ve çevresine yerleşen Ermeni ustalar tarafından Kocaeli halkına tanıtılmıştır. İlk kez Kandıralı Hayrettin Usta tarafından yapılan pişmaniye, o dönemde Ermeni ustalardan Kocaeli’de kalan Şekerci Hacı Agop Dolmacıyan tarafından geliştirilmiştir. Birinci Dünya Savaşı esnasında şekerci dükkanını kapayıp başka ülkeye göç eder. Dolmacıyan’ın Kocaeli halkı kazandırdığı bu lezzet onun gidişi ardından da ünlenmeye devam etmiştir. Ününü devam ettiren Dolmacıyan’ın çocuklarına Türkçe ve Fransızca öğretmek üzere dükkanında çalışmış olan İzmit Muhasebe Başkatipliğinde görevli İbrahim Ethem Efendi olmuştur. Ethem Efendi Kapanönü semtinde bir şekerci dükkanı açmıştır. Bir süre pişmaniye ustası yetiştiren bir okula dönüşen dükkan, pişmaniyenin Türkiye’nin tüm şehirlerine ve hatta dünyaya yayılmasının en önemli kaynağıdır. Günümüzde pişmaniye 4 kıtada 160 ülkeye satılmaktadır.

Top top pamuk görüntüsüyle daha önce hiç yemeyenleri bile kendisine çeken pişmaniyenin görüntüsü kadar tadı da bir hayli güzel. Yemesi kolay ama yapımı zor olan bu tatlı, margarin, vanilya (türüne göre kakao), limon tuzu, şeker, un ve sudan yapılıyor. Malzeme az ama asıl marifet tabii yapılışında. Zahmetli ve kıvamını tutturmak da bir o kadar zor olunca evde yapmak yerine dışarıdan almayı tercih etmemizin sebebi yapılışının epey ustalık istemesindendir. Yapılışı oldukça zor ve zahmetli olmasından dolayı bu tatlıya ‘pişman tatlısı’ denilmiştir, ve bugün ki adını buradan almıştır.

Sizlerde pişmaniye tatlısını yerinde yemek istiyorsanız İzmit’e beklerim….

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]