Pompei – Taşlaşmış Şehir
0 (0)

İnsanı  ürküten ve bir o kadar da kendine hayran bırakan bir yer. Bazı  insanlara göre ‘ pompei tam bir sapkınlık şehri her türlü günahın bulunduğu Pompei şehrini ALLAH cezalandırdı.’ diye düşünülüyor. Buna kesin bir şey diyemiyorum fakat araştırmalarıma göre çok fazla tarihi bulunan ve sıra dışı hikayesiyle insanı büyüleyen bir yer.

Pompei, İtalya’da Napoli şehrine 30 kilometre uzaklıkta bulunan antik bir şehirdir. Bu olay milattan önce 23 ağustos 79 yılında yaşanmış ve 2 gün boyunca şehrin üzerine kül yağmuru ve lavlar yağmıştır. Vezüv yanardağına çok yakın bir noktada bulunan şehir, yanardağın harekete geçmesi sonucu kükürt gazı ve lavlardan dolayı  taşlaşmıştır.

Pompei de gün içinde şiddetli olmayan depremler oluyor, insanlar bu duruma alışkın oldukları için önemsemiyorlardı. Fakat o gün ki deprem farklıydı yağmur gibi şehrin üzerine kül yağıyordu 2 gün boyunca süren bu durum ne yazık ki çok kötü sonuçlandı. Pompei 6 7 metre derinliğe kadar lavlara gömülmüş insanlar, hayvanlar ve etrafta bulunan her şey bir anda taş kesilmiştir.

İnsanlar o anda ne işle uğraşıyorsa oldukları yerde kalakaldılar. Bilim insanlarına göre insanların ölmelerinin sebebi kükürt gazı, taşa dönüşmelerinin sebebi ise yanardağın püskürttüğü volkanik tuzun sertleşmesi. Bu lavlar kalıp oluşturmuş, zamanla içeride ki vücut çürümüş fakat kalıp aynı kalmıştır.

Pompei şehri o günden sonra yok olduğu düşünülmüştür fakat 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan köylü tarlasında kazı yaptığı sırada, tesadüf sonucu ortaya çıkmıştır. 19. yüzyılda İtalyan bilim adamları antik kentte çalışmalara başlamış ve kazılardan çıkan sonuçlar karşısında gözlerine inanamamışlar, çünkü insanlar oldukları yerde ne yapıyorlarsa o şekilde taşlaşmış durumda bulunmuşlardır.

Bulunan taşlaşmış cesetler hala Napoli müzesinde sergilenmektedir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]