Ruanda Katliamı
5 (1)

Bu yazıda pek çok insanın bilmediği, hafızalarda yer edinmemiş fakat yakın geçmişte yaşanmış çok büyük bir olaydan bahsetmek istiyorum. Ruanda katliamından…

Yaklaşık 100 gün süren ve adeta cehennemi andıran bu katliam 1994 yılında yaşandı. Pek çok insan acımasızca katledildi, insanlar korku dolu günlerden geçti ve yaşanmış bu büyük olay hafızalarda yer edinemedi. Afrika’da yaşanan olaylarda sayısı net olarak bilinmese de yaklaşık 800.000 Tutsi ve ılımlı Hutu’nun katledildiği bu olaylar çıkan iç savaş sonucu aşırıcı Hutular tarafından gerçekleştirildi.

 

Peki Hutu ve Tutsi dediğimiz bu kesimler kim ve bu çatışma nereden geliyor. Katledilen taraf olan Tutsiler yönetimde yer alan, söz hakkına sahip daha güzel ve açık tenli olarak nitelendirilen kesimdi, Hutular ise daha koyu tenli olan güzel olarak nitelendirilmeyen halktı. 1950’ li yıllara dek Hutular’ın yönetimde sözü yoktu ve bu yüzden buradan gelen bir öfke vardı. Avrupa ama özellikle Fransa bu öfkeyi körüklüyor ve halkı çatışma içine sokuyordu. Olayların patlak verdiği nokta ise devlet başkanının uçağının düşürülmesi ve bundan Tutsilerin sorumlu tutulmasıydı. Üstelik ne hükümet ne de BM bu şiddete karşı durmadı aksine gizliden gizliye destek verildi ve soykırım yaşandı. Fransa’nın yaşanan bu olaylarda rolü ise soykırımı şiddetlendirmek oldu, sözde soykırımı engelleme amacı ile hükümete silah yardımı yapması ve ülkenin batısını abluka altına alması olayların daha da kızışmasına neden oldu. Katliamda yaşananlar öylesine korkunçtu ki insanlar bunu hatırlamak dahi istemiyor, olaylarda Çin’den binlerce satır sipariş edildi satır bulamayanlar çeşitli zarar verici aletlerle katliama katkıda bulundu.

Sonuç olarak binlerce insan katledildi, kadınlar tecavüze uğradı, çocuklar ailelerini yitirdi. Yapılan katliamda o kadar çok insan vardı ki bütün suçluları yakalamak imkansızdı bu yüzden toplumun acısının bir nebze de olsa dinmesi adına 3 kişiden fazla kişiyi öldüren kişiler yargılandı. Tabii ki bu yaşanan acıyı ne yazık ki dindirmiyor. Günümüzde bu korkunç olayın anılması rahatsız edici bulunuyor. Artık kimse için Hutu ya da Tutsi olarak ayrım gözetilmiyor, herkes Ruandalı olarak nitelendiriliyor.

Son olarak olaylarla ilgili yapılan filmden bahsetmek istiyorum. “Hotel Ruanda” olarak gösterime sunulan bir Hollywood filmi var. Film hakkında çok bahsetmek istemiyorum, gerçek yönünü bilmeden izlenildiğinde oldukça etkileyici bir film fakat ne yazık ki filmde bahsedilen şahsın tam bir sahtekâr olduğunu ve filmin gerçekleri doğru şekilde yansıtmadığını bilmek gerekiyor.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]