Savunma Sporu Judo
0 (0)

Merhabalar 1998 Aralık ayı doğumluyum 2005 yılında ailemin spora teşvik amacıyla bir spora başlamama istemeleri üzerine küçük yaşta spor ile tanıştım. Ailem daha çok haftasonları ablam ile minderde ter atabileceğim , aktivite, kötü alışkanlıklardan korunmak için bir spora yazdırmak istiyordu. Ben daha çok vurdulu kırdılı mesela teakvando, wushu, aikodo taarruz amaçlı gibi bir spor tercih etmek isterken ailem savunma amaçlı bir spor tercih etmek istiyordu iyikide judoyu tercih etmişler. En sonunda ailemin kararı ile judo ile tanıştım yaklaşık 8 yıl judo yaptım birçok kez kolumu bacağımı köprücük kemiğimi kırdım çok emek verdim bu süre boyunca güzel arkadaşlıklar edindim. birçok kez il dışına müsabakalara gittim. Samsun, mersin, aydın, Çanakkale, Trabzon, karaman, konya, ankara gibi birçok büyükşehirde görev aldım. Çok anı biriktirdim. Aksarayımızı temsil ettim birçok şampiyonluklar elde ettim birincilik, ikincilik, üçüncülük aldım. Takım kupası aldık vs.. gittiğim müsabakaların hepsinde tabiki ilk 3 e girmedim çoğundan elimin boş döndüğü de oldu. Ama her elimin boş geldiğimde birdahi müsabaka için çok çalıştım çok ter döktüm. Müsabakalarda kilona göre belli kategorilerde yarışıyoruz. Kendimden kilolo insanlarla müsabaka yapmamak için çok diyet yaptım çok kilo verdim.Ama çok şükür her müsabakama istediğim kiloda çıktığım için çok mutlu oluyordum.Daha sonra ben  iş hayatına atılınca 2013 yılında judoyu bırakmak zorunda kaldım keşke bırakmasaydım ama mecbur kalmıştım kısacası konuya gelmek istiyorum eğer bir spor yapmak istiyorsanız judoyu tercih etmelisiniz. Judodan da kısaca bahsedip konuyu kapatmak istiyorum. Bir dövüş sporundan çok dövüş sanatı olarak rakibi savunma üzerinden etkisiz hale getiren öğretiye judo denmektedir. Kelime anlamı olarak da zaten nezaket yolu anlamına gelmesi judonun felsefesini ortaya çıkarıyor. Sağladığı öğretilerin dayandığı temel bir saldırıdan çok, sanat olarak algılanmasına olanak vermektedir. Judonun sanat olarak bilmesindeki en önemli unsurlardan biri, yapılan müsabakalarda rakibe herhangi bir tekme ya da yumruk saldırısı gerçekleştirilmemesidir.

Buradaki temel amaç rakibin boğularak, sıkarak domine etmek suretiyle yumuşak mindere serilmesidir. Judo sporunu yaparken fiziksel etkinin ötesinde zihinsel bir öğreti devreye girer. Bu öğreti içerisinde rakibin daha güçsüz olduğu ve birazdan yere seyredeceği hissi yaratılır.

Peki Judo Nasıl Yapılır ?

Judo 8 ya da 10 metre kare biçimindeki alan çerçevesinde yapılır. 3 veya 4 metre karelik koruyucu döşemeler üzerinden zeminin kaplanması büyük öneme sahiptir. Daha çok giysiler üzerinden yapılan temas ile gerçekleştiği için, dayanıklı bir pantolon ile önü açık beyaz ceket giyilir.Farklı anlamlara gelen kuşaklar bel bölgesine sarılır. Buradaki temel amaç rakibe üstünlük sağlamak olduğu için omuz ve bel kısmından rakibi kavramak suretiyle yere düşürülmeye çalışılır.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]