Sherlock Holmes Gibi Beden Dili Analizi Yapmak İster Misiniz?
5 (2)

 Hepimizin de bildiği gibi Sherlock Holmes beden dili analizi konusunda tam bir uzman. Kitaplardan okuduğumuz, filmlerden veyahut dizilerden izlediğimiz kadarı ile sözlerin ötesinde kişilerin davranış biçimleri Sherlock Holmes’ün vakaları çözmesinde büyük bir etkendir. Siz de Sherlock Holmes gibi iyi bir beden dili analizi yapmak istiyorsanız bu yazı sizin için çok faydalı olabilir.

Beden dili hareketlerimizle, mimiklerimizle ve duruşumuzla kendimizi ifade etme biçimlerinden biridir. İletişimde yalnızca sözler ön planda olmaz. Biz her ne kadar farkında olmasak da karşımızdaki kişinin ya da kişilerin davranış biçimleri bilinçaltımıza doğrudan etki ediyor. Gelin şimdi bu davranış biçimlerinden bazılarını birlikte inceleyelim. 

Dudak hareketleri: Dudakları birbirine bastırmak bir duygumuzu saklamak veya kendimizi susturmak istediğimizde yaptığımız bir harekettir. Bu harekette kasların kasılması bir öfke anlamı taşıyabilir. Dudak kenarlarının aşağı düşmesi ise üzüntü belirtisidir. Dudağın tek kenarının yukarı kalkması karşımızdaki kişiyi küçümsediğimiz anlamına gelir. El ile ağzı kapatma hareketi kişinin söylediği bir sözden dolayı pişmanlık duyması ve kendini susturma çabasıdır.

 

Göz hareketleri: Soru sorarken gözlerimizi kısmamız karşımızdaki kişiye öfkeli olduğumuz anlamına gelir. Göz devirme karşımızdaki kişiyi küçümsediğimiz veya utandığımız zamanlarda yaptığımız bir harekettir. Yapılan bu hareket küçümseme amacı taşıyorsa bilinçli bir şekilde karşıdaki kişinin fark etmesi için yapılır. Uzun süreli göz kapatmak bulunulan ortamdan uzaklaşma isteğidir. Tek gözün seyirmesi öfke anlamı taşır. Göz kırpma hareketi sıklaşıyorsa bu durum kişinin stresli hissettiğini ifade eder. Kişilerin baktıkları yönler de çeşitli işaretler taşıyabilir. Örneğin sol yukarı bakmak geçmişe yönelik bir görseli hatırlamak için yapılır. Sağ yukarı bakmak ise zihnimizde canlandırdığımız bir görseli düşünürken baktığımız yöndür. Gülümserken göz kenarlarının kırışması gerçek ve samimi bir gülümsemenin işaretidir.

Burun: Burun deliklerinin genişlemesi öfkelendiğimizde ve kendimizi rahatlatmak istediğimizde yaptığımız bir harekettir. Derin nefes alma ise baskı ve stres altındayken kendimizi rahatlatmak için başvurduğumuz bir yöntemdir.

Eller: İki elin birbirine kenetlenmesi baskı ve stres altında kendimizi rahatlatmak adına başvurduğumuz bir yöntemdir. Avuç içi ile kendini okşama hareketi kendini güvende hissetme ve rahatlatma amacı ile yapılır. Bir konuşmada parmaklar yukarı kalkıyorsa bu söylenen sözü reddetme, onaylamama anlamına gelir. El ile yüzü kapatmak utanç duyulduğu için kendini gizleme amacı taşır. Avuç içlerinin karşı tarafa dönük olması bana güvenebilirsin anlamına gelir.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 5]