Sosyal Medya İnsanları Nereye Götürüyor?
0 (0)

Dünyada üç milyar insan yani toplam yüzde 40’ı sosyal medya kullanmaktadır. Her birimizi elinde telefon, tablet veya başka bir araç var. İnsanlar artık arkadaşlığı sosyal medya da arıyor hem de sosyal medyadan tanışığ evlenen insanların sayısı her geçen gün artıyor. İnternetten bulduğu kız veya erkekle konuşan evlenen insanlar haline geldik.nerde o eski samimi dostluklar arkadaşlıklar dediğinizi duyar gibiyim. Evet o eski samimi arkadaşlıklar kalmadı. Biri sizin yüzünüze gülerken instagramdan başkasıyla sizin dedikodunuzu yapabiliyor. Geçtiğimiz zaman da whatsaap ile ilgili güvenlik endişelerimiz olmuştu. Sosyal medya bu sonuçta ne kadar güvenebiliriz ki.

Sosyal medyanın hepimizin yaşamında önemli bir yeri var yıllardır görmediğimiz birine bir tık uzaklıkta olduğumuzu bize gösteriyor ama bunun yanında bizde bir çok şeyi alıp götürüyor. İnsanlar gününün birçok zamanını telefondan sosyal ağlara girerek geçiriyor. Bizleri öyle kendine bağlamış ki sabah sosyal medyaya girdiğimizde neredeyse akşama kadar hiç anlamadan vaktimizi bizden almaya yetiyor ve bunu parmağını bile oynatmadan yapıyor.

İnsanlar günlük stresten ve sıkıntılardan uzaklaşmak için sosyal medya da takılmayı istiyor. Ancak yapılan araştırmalar sosyal medyanın stresi gidermek yerine saha fazla strese sebep olduğu gösteriliyor. 18000 kişi üzerinde yapılan araştırmalar da kadınların erkeklere oranla daha fazla strese girdiğini gösteriyor.  Erkeklerin sosyal medya ile ilişkisi daha mesafeli olduğundan aynı etkiyi göstermiyor.

İnsanlar yaptığı bütün aktiviteleri sosyal medya da paylaşma gereksiniminde bulunuyor. Örneğin yaz tatilinde başka bir şehre kayağa giden biri paylaştığı fotoğraflar ile başkalarının tatile gidemedikleri için mutsuz oldukları bilinmektedir. İnsanların paylaşımları başka bir insanı mutsuz edebiliyor.  Kore yapımı bir dizi de insanlar telefonlarına love alarm adında bir uygulama yüklüyorlar ve love alarmlarını çaldıran birilerinin olmamasından dolayı intihar ediyorlardı. Aslında sosyal medya  göründüğü kadar masum değil. O yüzden zamanımızı sosyal medya da boşa harcamak yerine kitap okuyarak yada ailemizle, arkadaşlarımızla geçirmek daha güzel.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]