Tarımın Önemi
0 (0)

Yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle gıdanın ülkeler için ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı milyonlarca insanın salgın şartlarında geçim derdine düştüğü bir gerçek. İhtiyaçların başında gelen gıda, gerek fiyatlardaki artış, gerek üretim koşullarındaki krizle yine gündemimizde. Salgınla mücadele için çiftçilerin ve tarım işçilerinin tüm kurallara uyarak hareket ederek mücadele ediyor ve üretimlerine devam ediyorlar. Tarım faaliyetlerini görüşmek üzere çiftçi Hüseyin Şahin ile bir araya geldik.

Öncelikle sizi tanıyalım ?

İsmim Hüseyin Şahin Niğde Asmasız köyünde doğdum, 49 yaşındayım çocukluğumdan beri hep tarımla uğraştım memleketim Niğde’de ağırlıklı olarak patates üretimi yaygın olduğu için ilk patates tarlalarında başladım bu işe hayatım tarlalarda geçti. Adana’da karpuz tarlalarında çalıştım, Akdeniz bölgesinde narenciye bahçelerinde çalıştım.25 senededir Aksaray’da yaşıyorum Aksaray’da arpa, buğday ineklerin yemesi için yonca, mısır silajı gibi ürünler yetiştiriyorum.

Tarımsal üretim ne durumda ?
İç Anadolu Bölgesi, tarih boyunca hep önemli bir tarım merkezidir .Ankara, Aksaray, Konya, Kayseri, Eskişehir, Sivas, Çorum, Yozgat, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırıkkale, Karaman, Kırşehir Türkiye için önemli tahıl ambarıdır, bu illerdeki üretim azalırsa un, ekmek fiyatları yüksek olur dışarı bağımlı kalmak zorunda oluruz .Ben ve bütün çiftçiler ekip üretmeye her zaman ki gibi devam ediyor.

Kovid19 sürecinde sürecinde tarım nasıl devam ediyor, üretimi etkiledi mi?

Sağlık personelinin ne kadar feda ettiğini ve ne kadar riskle karşı karşıya olduklarını biliyoruz. Sonuna kadar alkışlamaya değer başka bir bölüm daha var. Bugün bile, evlerimizi kapattığımızda, çiftçiler, gıda üreticileri gıdalarımızı raflarda, pazarlarda, sebzelerde ve meyvelerde kayıpsız olarak üretiyorlar. Tüm zorluklara ve risklere rağmen, kesintisiz olarak üretime devam etmeye çalışıyorlar .
Köyde yaşayanlar tarlaya çıkamazsa, kıtlık riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Üretim her daim devam etmek zorundadır.

EN ÖNEMLİ ÜRÜN ARPA VE BUĞDAY

Bulunduğumuz coğrafyada en çok hangi tarım ürünleri yetişiyor ?

Bulunduğumuz İç Anadolu bölgesinde Türkiye’nin en kurak alanlarından. Ektiğimiz ürünlerden neredeyse üç senede bir istediğimiz gibi bir verim alıyoruz.
Burada en çok arpa, buğday ağırlıklı olmak üzere mısır, ay çiçeği, yonca, sarımsak, nohut yetişiyor. Arpa ve buğday zahmeti diğer ürünlere göre az oluyor işler makinalar yapıyor diğer ürünler çapalama, sulama gibi insan gücüne ihtiyaç duyuyor.
İç Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilen ürünler arasında tahıllar, bunun içerisinde de buğday ve arpa başta geliyor .İç Anadolu Bölgesi hem ekmeklik hem de makarnalık buğday üretimi açısından uygun bir iklime sahip olmakla birlikte, sulama imkânlarının çok sınırlı olması nedeniyle üretim genellikle kuru tarım şeklinde yapılıyor.

Sulama, bakım, nasıl oluyor?
Sulama işlemi burada su kaynağı konusunda sorun olduğu için barajdan gelen kanalla sulama çok az ve kanaldan su kısıtlı olduğu için çiftçiler çözümü Artezyen yer altı kuyularında buldular böylelikle yağmurlama sistemi ile sulama işlemi yapılıyor

Tohumları nasıl tercih ediyorsunuz?

Tercihimiz Sertifikalı tohumdan yana hep. Sertifikalı tohumun İçerisinde yabancı madde ve yabancı tohum olmadığı için verimli ve kaliteli ürün elde ediyoruz. Sertifikalı tohum verim artışı ve tasarruf sağlayarak tohum maliyetini düşürür ve üreticiye kazanç sağlar.

Türkiye’de gıda fiyatlarının hep artışta olmasının sebebi tarım açısından nasıldır?

Fiyatlarda artışın asıl sebebi üreticiden tüketiciye gidene kadar aradaki toptancıların fırsatçılık yapmasıyla oluyor. Bizden 1 liraya aldıkları mahsulü piyasada on katı. Bu durumun denetimlerinin olması gerekiyor .Üretici ve tüketicinin mağdur olmaması için. Fiyat artışlarını biz belirlemiyoruz piyasadaki duruma göre bazı seneler ürünler çok ucuzken hatta elimizde kalırken bazı seneler fiyat pahalıdan ziyade emeğimizin karşılığında oluyor. Sarımsak, nohut gibi ürünlerini çok az para ettiği zamanlar işçinin parasını kurtarmadığı için mahsulünü tarlada süren çiftçilerde vardır.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]