Türkmenistan – Cehennem Kapısı
0 (0)

Öncelikle Türkmenistan ile ilgili bilgi vermek istiyorum. 27 ekim 1991 yılında Sovyetler birliğinin dağılması ile bağımsızlığını kazanan Orta Asya’da bulunan bir devlettir. Ülkenin başkenti Ashgabat’tır. Doğalgaz ve petrol bakımından zengindir. 5.5 milyona yaklaşan Türkmenistan nüfusunun %89’u müslümandır.

Hanefi müslümanlar nüfusun çoğunluğunu oluşturuyor.Türkmenistan, dünyada at bakanlığı olan tek ülkedir. Dahası her yıl nisan ayının son haftası “at bayramı” olarak kutlanan bir gelenekleri de vardır. Aynı zamanda kültürlerine çok bağlıdırlar. Aynı zamanda türkmenlerde göçebelik önemli ölçüde yer almaktadır.

Darvaza Kriteri. Cehennem Kapısı olarakta biliniyor. Türkmenistan’ın %70 ini kaplayan Karakum çölünün tam ortasında 69 metrelik genişlik ve 30 metre derinliğinde, 1967 yılından bu yana aktif bir şekilde yanan çukur düşünün.

1967 yılında yer bilimcileri tarafından yapılan doğalgaz sondajının çökmesi sonucu meydana gelmiştir. Bu kaza sonucu çalışanların çoğu hayatını kaybetmiştir. O günden bu yana çukur, doğalgaz rezervinin üzerinde aktif bir şekilde yanmakta.

Türkmenistan, dünyada doğalgaz rezervi konusunda 4. sırada yer almakta. Darvaza kriteri bu kaynağın tam kalbinde yer almakta. Başkent Ashgabat’a 270 km uzaklıkta Ahal bölgesinde bulunuyor. Rusya, Çin ve İran’a doğalgaz ihraç eden türkmenistan ‘daki Galkınış sahasındaki doğalgaz rezervi 26.2 trilyon metreküptür.

Türkmen jeologlar bu kriterin, sondaj esnasında yer altında bulunan kireç taşı benzeri maddelerin suyla temasından dolayı meydana geldiğine inanıyor. Bazı kaynaklarda ise, sondajın yeraltı mağarasının üzerine yapıldığını ve işçilerin zehirligaz sızıntısından korkup çukuru ateşe verdiklerine ve sönmesini beklediklerine inanılıyor. Fakat çukur 1967 den bu yana aktif şekilde yanmakta.

Çukurun yakınına fazla yaklaşılamıyor. Bazı günler alevlerin büyüklüğü çok uzaklıktan görülebiliyor. Özellikle rüzgarlı havalarda çok daha tehlikeli olabiliyor.

Uzmanlar, doğalgaz sızdıran bu tür yerlerin kapatılamayacağını, kapatılsa bile zamanla biriken doğalgazın patlayabileceğini bildiriyor. Aynı zamanda bu bölgeye yakın bir yerde yine sondaj kazası olmuş, oluşan kriterde ise yeraltı suları birikmiştir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]