Tuzlu Kahve Hikayesi
0 (0)

 

 

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var demişler, doğru demişler demesine ama peki her insan 40 yılı hak eder mi? Ya da her insan kahveyi hak eder mi? Bence bunu çok iyi seçmek gerekir. Kahveyi de kahveyi içeceğimiz kişiyi de iyi seçmek gerekir. Hatta kahvenin tadını bile. Peki, siz kahveyi nasıl tercih edenlerdensiniz?  Şekerli, orta şekerli, sadece ya da tuzlu? Tuzlu kahve nedir, neden kız istemeye gidilince damatlara tuzlu kahve ikram edilir?

Hepimiz biliyoruz ki eskiden kız çocukları, kadınlar günümüzde olduğu gibi ailelerine karşı rahat bir tavır sergileyemiyordu.  Erkek arkadaş kavramı eski zamanlarda yoktu çünkü zaman ve nesil farkı vardı. Osmanlı’da kız istemeye geldiklerinde, babaları kızlara bazen sorarmış bazen sormazmış gönül rızasını. Kadınlar ya sen bilirsin baba, ya da sen nasıl uygun görürsen baba derlermiş. Kahveler gelmeden, kahveler içilmeden söze başlanmaz yani kız istenmezmiş. Damat kahveyi içermiş ve eğer kahve tuzluysa, kadının onunla evlenmek istemediğini anlarmış. Hiç söze başlanmadan evden gidilirmiş. Bu durum istisna da olabilirmiş. Eğer damat isteyecekleri kadını çok seviyorsa tuzlu kahvenin tuzlu olduğunu kimseye belli etmeden içilir ve söze başlanırmış.

Günümüzde ise farklı bir boyuta gelmiş. Çünkü artık görücü usulü evlilik azalmış durumda. Yani kızlar babalarına rahatlıkla sevdiği ya da evlenmek istediği insanı anlatabiliyor ve gayet medeni bir şekilde tanıştırılabiliyorlar. Elbette ki istisna olan durumlar söz konusu ancak genelde medeni kararlar veriliyor. Artık sevdiği adama tuzlu kahve yapıyor kadınlar. Damatlarda o kahveyi içiyor.  Kahve tuzlu olsa da sevginin tadıyla bal olurmuş. Kahveyi yapan kişi çok seviliyorsa değil tuzlu kahve içmek, zehir olsa yine içilirmiş.  Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı varsa, tuzlu kahvenin kaç yıl hatırı vardır? Tuzlu kahve için 40 yıl değil ömür yine verilir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]