UMUT ARAYIŞI
5 (1)

Açma kutuyu söyletme kötüyü atasözü acaba gerçekten atalarımızdan mı gelmekte yoksa, bizim geçmişimiz mitolojiye mi dayanmakta? Bunu bir efsane ile inceleyelim ve bunun cevabına siz karar verin.

 

PROMETHEUS

       Prometheus balçıktan insanlar var etme, Epimetheus canlılara vasıflarını bahşetme yeteneklerine sahip tanrılardır. Epimetheus görevini yaparken fark etmeden elindeki tüm önemli özellikleri hayvanlara dağıtmış ve hayvanlar artık daha uzağı görebilir, daha hızlı koşabilir, daha iyi koku alabilir ve daha yükseğe sıçrayabilmektedir. Epimetheus elindeki güçleri tutarsız kullandığı için insanlara hiçbir güç kalmamıştır. Bu sebepten dolayı Epimetheus kardeşi Prometheus’tan yardım istemek durumda kaldı. Prometheus zeki ve ileri görüşlü olduğu için bu özelliğini kullanarak bir plan hazırladı. Bu planı uygulamak için tanrıların tanrısı Zeus’dan ateşi çalarak insanlara verdi.

ZEUS

       Zeus bu duruma sinirlenmiş ve kızarak, Prometheus’u cezalandırmak istemiştir. Bu yüzden Demirci Tanrı Hephaistos’a buyruk ile güzeller güzeli bir kadın yaratır, bu kadına Tanrıça Afrodit’in biçimini verir ve bu kadını Epimetheus’a sunup onunla evlendirmeye karar verir. Adını Pandora koyarlar, sebebi ise her tanrıdan özellik barındığı için Tanrıların Armağanı ismi koyularak Sonradan Anlayan anlamına gelen Epimetheus’a gönderilir. Epimetheus bu armağanın arkasını aramadan kadınla evlenmeyi kabul etti fakat abisi Prometheus zeki ve ileri görüşlü bir tanrı olduğu için bunun Zeus’un bir oyunu olduğunu anlamasına rağmen kardeşi onu dinlemedi.

PANDORA

       Zeus bu planın adım adım işlediğini görünce bir sandık hazırlar ve bu sandığı Ulak ve Haberci Tanrı Hermes ile Pandora’ya gönderir ama bu sandığı asla açmaması gerektiğini söyler. Pandora merakına yenik düşerek sandığı açar. Açtığı an sandığın içinden hapsolan tüm kötülükler, hastalıklar, kasvetler, üzüntüler vs. hepsi serbest kalır ve Pandora saniyeler içinde serbest kalan kötülükleri görür ardından hemen kapağı kapatır. Bu kötülükler dünyada ki neşenin, mutluluğun üzerine aniden kasvet gibi çökmüştür. Sandığı kapattığı anda o harika olan içgüdü, yani UMUT içeride hapis kalır. Bu da bize gösteriyor ki yukarıda sayılan tüm olumsuzlukların Zeus’un bir planın parçasıdır. Umut ve iyilik Pandora’nın kapattığı sandıkta kalmıştır. Yani tüm umut ve iyilik insan oğlunun içindedir. Bu yüzden şu atasözünü rahatlıkla ağız dolusu haykırabiliz;  ”AÇMA KUTUYU SÖYLETME KÖTÜYÜ”…

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]