Uzay Nedir? Nasıl Bir Yerdir?
0 (0)

Uzay Nedir? Nasıl Bir Yerdir?

Bütün varlıkları her yandan kavrayan sonsuz boşluğa denir.

Çoğu insanın merak ettiği bir yerdir. Nasıl bir yer olduğu, neler olduğu ve uzayda yaşamın var olup olmadığı sürekli olarak merak edilen ve araştırılan bir konudur. Sadece bu zamanda değil çok eski çağlardan beri merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski çağlarda yaşayan insanlarda bu soruyu merak ederek ellerindeki imkanları kullanarak ya da çeşitli icatlar yaparak uzayı keşfetmeye çalışmışlardır. Yüzyıllardır yapılan araştırmalar ve teknolojinin gelişmesiyle insanlar uzayı keşfetmeye ve bu dünya da yalnız  olup olmadığımızı öğrenmeye çalışmışlardır günümüzde olduğu gibi.

İlk defa olarak 1957 yılında Ruslar uzaya bir suni peyk göndererek, insanoğluna feza çağının kapısını açmışlardır. «Sputnik U adlı bu aracı, 1958’de Amerikalıların «ExpIorer» adlı suni peyki takip etmiştir. Uzaya araçların gönderilmesi işi başarıldıktan sonra, araştırmalar ikinci hedefe yöneltilmiş, bu sefer yine Ruslar, 1961 yılında ilk defa içinde insan olan bir uzay aracını fırlatmışlardır. Bunu yine Amerikalıların ve sonradan Rusların diğer insanlı uzay denemeleri takip etmiştir.Çok kısa bir zamanda büyük ilerlemeler kaydedilen bu alanda, insanoğlu bugün Ay’a ayak basmıştır.

Uzay nasıl bir yerdir? Neler vardır?

Uzayda yer çekimi yoktur. Uzaydaki gök cisimleri arasında henüz tanımlanamayan düzenli ve uyumlu sistemler oluştururlar. Uzayda milyarlarca gök cismi bulunmaktadır. İçinde milyonlarca gök cismini bulunduran gök sistemlerine ise galaksi adı verilir. Güneş sisteminin ve gezegenimizin de dahil olduğu galaksinin adı Samanyolu galaksisi dir ve yaklaşık 200 milyar yıldızı içinde barındırır. Yıldızlar ise yoğun gazlardan oluşan çevresine ışık yayan bir gök cismi türüdür. Yıldızlar kendiliğinden ışık ve ısı yayarken, gezegenler Güneş’ten gelen enerjiyi yansıtırlar. Kendiliğinden ışık ve ısı üretemeyen bazı yıldızlar da vardır. Bu tür yıldızlara kuyruklu yıldız denir ve kaynaklarını Güneş’ten alırlar. Uzay’ın içinde başıboş gezen gök taşları da bulunur bunlara Meteor denir. Yörüngeleri olmadan dolaşırlar. Bahsedilen Uzay boşluğu mutlak değildir içerisinde az miktarda hidrojen bulunabilir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]