Verimli Vakit Geçirmek
0 (0)

Dünyanın en önemli gündemi olan koronavirüs, bizi eve hapsetmiş durumda. İnsanlar ister istemez panik halinde ve sağlığından şüphe etmektedirler. Evden çıkmayarak koronavirüs salgınından korunuyor olabiliriz ama evimizde yanlış vakit geçirsek bu sefer akıl sağlığımızdan olacağız. Virüs sürecinde evden çıkamadığımız için evimizde eğlenceli ve verimli vakit geçirmek zorundayız. Peki ya bunu nasıl yapacağız. İlk olarak günlük tutarak başlayabiliriz. Sonuçta tarihte önemli bir yer tutacak süreçten geçiyoruz. Tuttuğumuz günlükleri ilerde çocuklarımıza belki de torunlarımıza okutacağız. Eminim tuttuğumuz günlükleri ilerleyen zamanlarda okumak için can atacaklar. Günlüğümüzü tuttuktan sonra kitap okumak bize iyi gelecektir. Hem zihnimizi dinç tutmuş hem de kitabımızın akışına kapılarak güzel bir vakit geçirmiş olacağız. Evden çıkamadığımız bu süreçte kitap okumak çok doğru bir karar olacaktır. Kitabımızı da okuduktan sonra akıl sağlığımızı ve moralimizi yerine getirecek bir komedi filmi veya dizisi izleyebiliriz. Ayrıca müzik dinlemekte sizleri rahatlatacaktır. Evde kaldığımız bu süreçte el becerilerimi de konuşturmanın bence tam zamanı, mesela yemek yapabilir veya tahtadan bir kuş yuvası yapabiliriz. Evet, bu süreçte akıl sağlığımızı olumlu yönde etkileyecek birkaç tavsiyede bulundum.

Şimdi de fiziksel sağlığımızı olumlu yönde etkileyecek tavsiyelerde bulunacağım. Bu süreçte oldukça boş vakit bulabileceğiz. Boş vakitlerimizi spor yaparak da değerlendirebiliriz. Fiziksel sağlığımız için sadece spor yapmanın yeterli olmadığını da belirtmek isterim. Beslenmemize de dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca evde boş zamanlarınızda yeteneklerinizi bir daha gözden geçirin derim. Kendimden örnek vereceğim, evde sıkıldığım zaman durup dururken resim çizmek aklıma geldi. Ve resim çizmeye başladım meğer ben güzel resim çiziyormuşum ama yeteneğimden haberim yok. Sizde boş zamanlarınızda yeteneklerinizi tekrardan bir tartın belki de sizden güzel bir ressam veya güzel bir şair çıkacak.

Biraz da eğitim durumumuz ne durumda olduğuna göz atalım. Bildiğimiz üzere virüs sebebiyle yüz yüze eğitime ara verilmiş ve uzaktan eğitim sistemi ile eğitim görmekteyiz. Yüz yüze eğitim kadar verimli olmasa da bir şekilde verim almaktayız. Aslında uzaktan eğitim süreci de aklımızdan çıkmayacak bir anı olarak hafızlarımıza kazınacaktır. Okullar zorunlu arya girmiş durumda ve eğitimimizi internet üzerinden öğretmenlerimizin yüklediği videoları izleyerek sürdürmekteyiz. Ve tabi ki sınavlarımızın nasıl olacağı sorusu aklımızı tırmalamaktaydı. Daha sonrasında ise öğretmenlerimizin verdiği ödevler doğrultusunda bilgisayar üzerinden gerçekleştirip öğretmenlerimizin değerlendirmesi sonucunda notlar alacağımız açıklandı. Yazıma son vermeden önce güzel, sağlıklı yarınlar için evde kal Türkiye’m diyorum.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]