Zorluklara karşı bir yaşam felsefesi: Stoacılık
0 (0)

Bir çoğumuzun hayatımızda sürekli iniş çıkışlar yaşıyoruz ve bir şeye bağlı kalarak kendimizi en genel anlamda güvende ya da mutlu hissedebiliyoruz. Bağlandığımız şey para ise finansal anlamda dibi boyladığımız zaman boşluğa düşebiliyoruz. Ya da hayatımızın merkezine insanlardan takdir görmeyi koyduğumuz zaman, kariyer anlamında çökünce boşluğa düşebiliyoruz. Peki bu durumda ne yapabiliriz? İlk olarak birlikte stoacı felsefenin buna yanıtını inceleyelim.

Stoacı düşünce önce insanın kendi sahip olduğu şeylerin değerini bilmesi gerektiğini öneriyor. Sürekli istemek, huzurun bulunmasında en büyük engellerden biri. Stoacılar aynı zamanda iç huzur için hayatta gereksiz olan hiçbir şeye bel bağlamamız gerektiğini, insan doğasına göre yaşamamız gerektiğini tavsiye ediyor.

Gelin şimdi de stoacılık felsefesini genel hatlarıyla inceleyelim.

Stoacılık, adını milattan önce 4. yüzyılda Kıbrıslı filozof Zenon tarafında Atina’da kurulan bir okuldan alır. Günlük hayatta uygulanabilirliği ve verimi oldukça yüksek olduğu için günümüze kadar gelmiştir. Günümüzdeki bazı ünlü yazarlardan – Timothy Ferriss – tutun geçmişteki bazı imparatorlar – Marcus Aurelius – bu felsefeyi benimsemiştir.

Ölüme ve belaya karşı tavırları:
İnsanın kontrolü dışında olup bütün insanlar için kaçınılmaz olan ölüm ve bela karşısında tavrımız onları vakur(ağırbaşlı, onurlu) bir şekilde karşılamak olmalıdır.

Duygulara karşı tavırları:
Doğru da olsalar yanlış da olsalar duygular birer ‘bilgi’dir. Bu yüzden insan duyguları akıl süzgecinden geçirebilir ve yanlış bilgileri doğru bilgilerden ayırabilir. Bu işlemden geçirme bir yaşam düsturuna dönüştüğünde duygularımız tamamen ‘doğru’ olur. O zaman da doğa ile gerçekten birleşmiş oluruz.

Stoacılar, yaşamın iniş çıkışlarına çoğu zaman serinkanlı bir şekilde katlanma gücünü gösterirler. Fakat onlar için bile artık yaşamı sürdürmek istemeyecekleri bir an gelebilir. Onlara göre bu gibi durumlarda yapılacak en akla yatkın şey acısız bir yoldan yaşama son vermektir.

Son olarak stoacı felsefecilerden günlük yaşama dokunan bazı alıntılarına bakalım:

Başkalarından üstün olmamız önemli değildir, önemli olan dünkü halimizden üstün olmamızdır. Seneca

Öleceğimiz düşüncesi gece gündüz her an içimizdeyken, yaşamaktan nasıl zevk alabiliriz? Marcus Tullius Cicero

Bir insanın değerinin, ilgi duyduğu şeylerin değeriyle ölçüldüğünü aklından çıkarma. Marcus Aurelius

Varlık çok şey sahibi olmak değil, az şey istemektir. Epiktetos

Niçin başkalarına odaklanmak yerine sizi içinizden alev alev saran kendi kötülüklerinize odaklanmıyorsunuz? Seneca

Kişi, kendisine yapılan iyiliği hatırlamalı, ancak iyiliği yapan da yaptığı iyiliği unutmalıdır. Marcus Tullius Cicero

Kesinlikle gerçekleştirmek istediğin şeyler için hızlan, boş umutları defet, eğer kendinle ilgiliysen, hâlâ mümkünken kendi yardımına kendin koş. Marcus Aurelius

Seçim seninse özgürsündür ve seçim seninse başka kimseyi suçlayamazsın. Epiktetos

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]