2020 Nasıl Bir Yıldı?
0 (0)

Kime sorsanız 2020 yılını felaketler yılı olarak adlandırır ve bu çok doğru bir tespit olacaktır. Depremlerin, sellerin, yangınların ve en önemlisi de hızla yayılan virüs nedeniyle tam bir felaketlerin yılıydı. Biz insanları çok zor durumlara  düşürmüş ve halada düşürmeye devam etmektedir. Bu zor dönemde kimileri işsiz kalmış, kimileri aileleriyle buluşup bir araya gelememekte ve insanlar gerekmedikçe virüs yüzünden sokağa çıkamamakta dır.

Hiç alışık olmadığımız ve daha önce yaşamadığımız zor bir dönemden geçmekteyiz. Her şeyin bir anda gerçekleştiği ve yaşandığı bir dönemden geçmekteyiz. Yaşanan bir felakete dahi adapte olamamışken olayların bir an da gerçekleşmesi insanların bu olaylar karşısında ne yapacaklarını bilemez  bir konuma getirmiştir.

Yaşanan kötü olaylar yüzünden bir çok insanımızı kaybetmiş ve halada bunun mücadelesini vermekteyiz. Bu sadece kendi ülkemizde yaşanan bir durum değil bütün dünyayı kapsayan bir bir durum olmuştur. Virüs yüzünden insanlar sokaklara çıkamaz ve aileleri ile buluşamaz hale gelmişlerdir. İşi olmayan çoğu insanlar vakitlerini evde geçirmeye başlamışlardır. İşi olan insanlar geçim derdi için bu salgına rağmen dışarıda çalışmak zorundadırlar.

Virüs yüzünden cafeler,  restoranlar, sinemalar, oyun alanları ve okular kapatıldı. Salgının daha çok bulaşmaması ve insanları korumak için yapılan önlemler bu şekilde alınmaya çalışıldı. Okullar kapatılmış olsa da bu dönemde öğrenciler uzaktan eğitimle derslerini almaya başladılar. Öğrenciler için bu alışık bir durum olmadığı için başta zorlansalar da zamanla alışmaya çalıştılar. İş yerleri artık paket servise geçtiler. Online alışveriş bu dönemde daha attı. Virüs yüzünden evden çıkmadıkları için bu yöntemle ihtiyaçlarını gidermeye çalıştılar.

Bu dönem bizler için zor olsa da bizlere bir şeyler de kattı. Ne kadar çok kötü yönü olsa da biz insanlara bir çok yönden bazı şeylerin kıymetini anlamamızı sağladı. Bu zaman kadar değersiz gördüğümüz ve yanından önemsemeden geçtiğimiz şeylerin bizim için ne kadar değerli olduğunu anlamamıza sebep olmuştur. Özgür olmanın, sokağa çıkmanın, sahilde yürüyüş yapmanın, parklarda oturup piknik yapmanın, arkadaşlarla oturup sohbet etmenin ya da oyunlar oynamanın, sinemaya gitmenin,  ailemizle oturup beraber olmamızın  ve bizi biz yapan değerlerin bizler için ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu, bu dönemde daha çok anlamış ve kavramış durumdayız.

Okulu sevmeyen ve şikayet eden biz öğrenciler için bile bu dönem okulun bizler için ne kadar değerli olduğunu anlamış olduk. Uzaktan eğime hepimiz alışık olmadığı için zorlanmaktayız. Okula gitmenin, o sıralarda oturmanın, ders dinlemedin, öğretmenlerimizle etkileşim içinde olmanın ne kadar değerli olduğunu, arkadaşlarımızla okulda vakit geçirmenin, beraber olmanın, eğlenmenin ve birbirimizi görmemizin bizler için çok kıymetli olduğunun farkına varmış durumdayız bu süreçte. Hoşlanmadığımız, beğenmediğimiz, hep yakındığımız şeylerin bizler için değeri ve kıymeti anlamış durumdayız. Bu virüs bizden çok  şeyler almış olsa da aslına bize de birçok şey katmış durumda. Sadece bu günlerde değil, bu süreç sona erdiğinde de bunların kıymeti ve önemi bilelim. Sağlık bakanlığımızın uyarıları dikkate alalım ve ihtiyacımız olmadığı sürece çıkmayalım. Kendi sağlığımız ve başkaların sağlı için evde kalalım.

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]