2020’nin Perde Arkası
0 (0)

Felaketlerle anılan 2020, dünyanın ‘Covid-19’ adını verdiğimiz ortak bir sorunla yüzleştiği bir yıl oldu. Avusturalya’dan Arizona’ya kadar ulaşan koronavirüs, bir buçuk milyonun üzerinde can aldı. Salgın bir yana, uçak kazaları, depremler ve çatışmalar gibi ölümlü olaylarda yüzlerce hayata mal olurken, diplomatik krizlerde gündemden düşmedi.

Ne yazık ki birçok felaketi beraberinde getiren 2020 yılını uğurladık. Şimdi bakalım 2020 yılı bizden, dünyadan neler götürmüş ona bakalım:

Doğu Akdeniz Krizi

Türkiye’nin sondaj faaliyetleri ve Libya ile imzaladığı anlaşmalar, geçen yıldan beri süren Doğu Akdeniz Krizini daha da derinleştirdi.

İranlı General Süleymani Suikastı

2020’nin sıcak gelişmeleri, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait kuvvetlerin Irak’taki İranlı General Kasım Süleymani’ ye düzenlediği suikast ile başladı.

Ukrayna Yolcu Uçağının Vurulması

8 Ocak’ta İran bir füze ile Ukrayna Havayolları’na ait bir yolcu uçağını yanlışlıkla vurdu. Olayda 176 kişi öldü. Yaşanan kriz uluslararası bir boyuta taşındı.

Elazığ’da Deprem

24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde en az 41 hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı ve evsiz kaldı.

Kobe Bryant’a Veda

26 Ocak’ta NBA yıldızı Kobe Bryant kızı ile birlikte helikopter kazasında yaşamını yitirdi.

Van’da Çığ Felaketi

4 Şubat’ta Van’ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığ faciasında 41 kişi yaşamını yitirdi.

Pegasus Uçağı Kazası

Çığ felaketi henüz sıcakken bir felaket haberi de İstanbul’dan geldi. 5 Şubat’ta Sabiha Gökçen Havalimanında Pegasus Hava Yolları’na ait Boing 737-800 tipi yolcu uçağı pistten çıkıp parçalara ayrıldı ve 3 kişi yaşamını yitirdi.

Avusturya Ormanlarında Aylar Süren Yangın

Avusturalya’da 2019’un haziran ayında başlayan orman yangınları, 2020’nin ortasına kadar sürdü. Felakette 500 kişiye yakın insan hayatını kaybederken, 1,25 milyar hayvan telef oldu.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]