Umut
0 (0)

Umut

İnsanı ayakta tutan tek şey umut. Hep umuyoruz çünkü bir şeylerin daha iyi olacağını hayal ediyoruz. Size bir soru, insandan umudu alırsak geriye ne kalır? Hiçbir şey değil mi.. İnsanoğlunu depresyona sürükleyen şey de ümitsizlik zaten. Eğer umudumuzu yitirmişsek gelecek bizim için sadece kaostan ibaret olur. Bunların peşinden hemen korku ve endişe gelir. Aslına bakacak olursak eğer depresyon realisttir. Gelecek ile ilgili hayal kurmanın aptallık olduğunu savunur. Haklılık payı vardır ama biz insanız. Hayal dünyasında yaşıyoruz. Eğer realist ve materyalist varlıklar arıyorsak bu iş için robotlar daha uygundur. Biz insanız, bu dünyada hem varız hem yokuz.

Bizler bu hayatın birer soluk renkleriyiz.

Aslında umudun özünde hayal var. Bir insanı inandığı yerden vurmak, hayal kırıklığına uğratmak bir nevi o insanı öldürmekle eş değerdir. Kendine has, mutlu dünyasında hayaller kuran bir insan düşünelim ve biri ona gelip kurduğu bu hayallerin asla gerçekleşmeyeceğini söylüyor. Sonra bu umutlarla dolu olan kişi düşünüp bir sonuca varıyor ve o kişiyi haklı buluyor. Çünkü söylediği şeyler ona mantıklı geliyor. Peki bu hayalleri yıkılan insanın ruh halini düşünebiliyor musunuz? İnandığı, emin olduğu her şey anında yıkılacaktır. Aniden gelen bir ruh darlığı ve depresyon havalarına girecektir. Sonra da ona yapıldığı gibi o da başkalarının hayallerini yıkıp, umutlarını söndürecek. Depresyon bulaşıcı bir şey, işte bu yüzden topluma hızla yayılır.

Ülkemizin, günümüzün ekonomik koşulları  geleceğe olan umudumuzun zedelenmesine sebep olur. Bunun akabinde gelen korku, kaygı ve endişe toplumda depresyona sebebiyet veriyor. İşte bunu yapmamamız gerekiyor. Çünkü Allah teala diyor ya ” Korkma çekinme üzülme hüzünlenme ye’se kapılma. Allah bizimle beraberdir. (Tevbe,9/40) ” Bu ayeti hayatımıza şiar edinirsek eğer, ümitsizliğe kapılacak geleceğimizi mahvedecek davranışlardan geri adım atmış oluruz. Sürekli mantığımızla hareket etmek yerine biraz kalbimizi de dinlememiz gerekir. Kendinizi biraz rahat bırakın, ümitsizliğe kapılmayın. Ve en önemlisi kimseyi hayal kırıklığına uğratmayın. Bırakalım insanlar istediği gibi hayaller kurup, yaşasın.

Bu yazıyı okuyup her şeyi unutup ama tek bir şey aklınızda kalsın isterseniz, şöyle diyebilirim; Bu hayatta kimsenin hayal kırıklığı yaşadığı kimse olmayın. Çünkü birine hayal kırıklığı yaşatmak, onu öldürmek gibidir.

 

Çünkü umudu, hayalleri olmayan biri dünyada yaşamayı manasız ve gereksiz bulacaktır.

Dünyada bizi ayakta tutan tek şey umut..

Yitirmeyelim, yitirtmeyelim…

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]