Nizam
0 (0)

 

 Nizam

Nizam; Kainatın yapısında bir düzen ve bilinçli tasarımın bulunduğunu ifade eden terimdir.

Ahenk; Bir bütünü ortaya çıkaran parçaların veya unsurların estetik ölçüler içinde birbirleri ile uyuşması anlamına gelen çeşitli ilim ve sanat dallarında kullanılan terimdir.

Gaiyyet; Varlık ve hadiselerin ilahi hikmet ve inayet uyarınca kozmik düzeni gerçekleştirmeye yönelik bir gayeye sahip olduğunu savunan doktrindir.

Bu üç tanımın kanıtı evrende çok net bir şekilde bize gösterilmektedir.

Elbette ki görmek isteyene…

وَهُوَ الَّـذ۪ٓي اَنْشَاَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْاَبْصَارَ وَالْاَفْـِٔدَةَۜ قَل۪يلاً مَا تَشْكُرُونَ 78

Mü’minûn Suresi-78﴿ O, sizin için kulakları, gözleri ve gönülleri inşa edendir; ne az şükrediyorsunuz.

Kur’an-ı Kerimde duyularımızdan sık sık belli bir düzen içerisinde bahsedilmektedir: Duyma, görme, hissetme ve anlama. Embriyolog Dr. Keith Moore, embriyonun gelişimi süresi zarfında iç kulakların ilk halinin belirmeye başlamasından sonra gözün oluşmaya başladığını söylemektedir. Hissetme ve anlama duyularımızın merkezi olan beynin ise, kulak ve gözün ardından gelişimine başladığını söylemektedir.

 

مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِۙ  19

بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا يَبْغِيَانِۚ  20

﴾ Rahman Suresi,19-20﴿  Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel vardır;  birbirlerinin sınırını geçmezler.

 

Atlas Okyanusu’nda ve Akdeniz’de gel-gitler, kocaman dalgalar ve çok kuvvetli akıntılar vardır. Akdeniz’in suyu, Cebelitarık Boğazı’nda Atlas Okyanusu ile karşılaşır.  Bur karşılaşmanın sonucunda kendi tuzluluk, sıcaklık ve yoğunluk özelliklerinde herhangi bir değişim meydana gelmez. Özellikleri bozulmaz.  Bu iki deniz arasında görülmeyen bir sınır vardır.

 

وَالَّيْلِ اِذَا عَسْعَسَۙ 17

وَالصُّبْحِ اِذَا تَنَفَّسَۙ  18

﴾ Tekvir Suresi, 17-18﴿  Kararmaya ilk başladığı zaman, geceye andolsun, ve nefes almaya başladığı zaman, sabaha;

Fotosentezin veriminin en yüksek olduğu zaman dilimi, oksijenin en fazla üretildiği zaman dilimidir.  Tekvir Suresi’nde sabah vakti ile ilgili olarak vurgu yapılan ‘’ iza teneffese ‘’ yani ‘’ nefes almaya başlandığı zaman’’ ibaresi,  mecaz yoluyla teneffüs etmek, nefes almak (solumak) anlamlarına gelmektedir. Ayette vurgu yapılan bu nokta , sabah vakti oksijen üretimine başlanması, solunumun en temel şartı olan oksijenin en yoğun ve sık olarak bu zamanda elde edilmesi durumundan oldukça dikkat çekmektedir.

هُوَ الَّذ۪ي خَلَقَ لَكُمْ مَا فِي الْاَرْضِ جَم۪يعاً ثُمَّ اسْتَوٰٓى اِلَى السَّمَٓاءِ فَسَوّٰيهُنَّ سَبْعَ سَمٰوَاتٍۜ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَل۪يمٌ۟ 29

﴾ Bakara Suresi,29﴿  Sizin için yerde olanların tümünü yaratan O’dur. Sonra göğe istiva edip de onları yedi gök olarak düzenleyen O’dur. Ve O, herşeyi bilendir.

 

İçinde bulunduğumuz 20. Yüzyıl teknolojisi olmasaydı eğer, tespit edilmesi imkansız olan bu bilgilerin, 1400 yıl önce indirilmiş olan Kur’an-ı Kerimde apaçık bir şekilde bizlere bildirilmiş olması çok mühim ve büyük bir mucizedir.  1- Troposfer 2- Stratosfer 3- Mezosfer 4- Termosfer 5- Ekzosfer 6- İyonosfer 7- Manyetosfer

 

Yani insanlar evrendeki bu muhteşem ötesi sistemi duyuları sayesinde kavrayarak, kalbiyle mutmain olup Rabbini bulabilir.

“… Rabbinizin rızkından yiyin ve O’na şükredin…” (Sebe, 34/15)

Güzellik ve estetik  kendiliğinden veyahut tesadüfen oluşmazlar. Bir akıl sayesinde oluşurlar, yani özel olarak var edilirler.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]