Ankara’da Gezilmesi Gereken 6 Yer
0 (0)

Ankara’da doğup büyüyen biri olarak Ankara ile ilgili bir yazı paylaşmasam olmazdı.

  • Ankara’nın gezilip görülmesi gereken yerlerin ilk başında tabi ki Anıtkabir geliyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı: şehrin hemen hemen her noktasından görülebilen bir konumda Anıttepe üzerinde bulunmaktadır. Toplam büyüklüğü 750.000 m2’dir.
  • Ankara kalesi Ankaralıların ve turistlerin uğrak noktalarında birisidir. Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi m.ö 2.yy’ a kadar gitmektedir. Buraya çıkanları güzel bir şehir manzarası beklemekte. Kale içerisinde bulunan tarihi konaklar görülmeye değer.
  • Altınpark Ankara’nın en büyük parklarından birisidir. 640 bin m2 bir alan üzerinde bulunan parkın %85’i yeşil alandır. Park içerisinde uluslararası fuar merkezinin yanısıra; Kapalı ve açık spor alanları, açık ve yarı açık gösteri amfileri, paten kayma pistleri, Türk, İtalyan ve Çin lokantaları, Türk Sokağı ve Tepe Hanı, yürüyüş alanları, kondisyon alanları, çocuk oyun alanları, piknik alanları gibi dinlenme ve eğlence merkezleri her yaşta insana hizmet veren mekânlar bulunmaktadır. Ankara’da şehrin merkezi sayılabilecek bir konumda doyasıya yeşil alanın bulunduğu, güzel vakit geçirilebilecek bir nokta arayanların kesinlikle uğraması gereken bir yaşam alanıdır.
  • Hacıbayram Camii Altındağ ilçesi Ulus semtindedir. Hicri 831 yılı (1427-1428) yapılan cami mimarı Mehmet bey’dir. Günümüzdeki mimari yapısı 17. ve 18. yüzyıl camilerinin karakterlerini taşımaktadır. Uzunlamasına dikdörtgen bir plana sahip yapı, taş kaideli, tuğla duvarlı ve kiremit çatılıdır.
  • Anadolu medeniyetleri müzesi; Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu’da çıkarılan tarihi eserler kronolojik olarak sergilenmektedir. İlk olarak Hitit eserleri sergilenmeye başlanan müzede zaman içinde eserler zenginleşmiş, paleolitik çağdan günümüze kadar bir çok eserin bulunduğu bir müze haline gelmiştir. Avrupa müze forumu tarafından Avrupa Yılın Müze ödülü’nü 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasından birinci seçilerek almıştır. Türkiye’de bu ödülü alan ilk müze olmuştur.
Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]